Wyjeżdżasz? Zabezpiecz swój dom lub mieszkanie

Policjanci radzą, jak zabezpieczyć swój dobytek przed wyjazdem

Raciborscy policjanci przypominają o tym, aby, przed wyjazdem na długo wyczekiwany urlop, nie zapomnieć o zabezpieczeniu swojego dobytku. Mundurowi radzą też, co zrobić, gdy staniemy się ofiarą kradzieży z włamaniem.

– Niezmiennie od wielu lat, najlepszym zabezpieczeniem naszego domu czy mieszkania jest dobry sąsiad, który będzie czuwał nad pozostawionym przez nas dobytkiem. Dobrze znający się mieszkańcy mogą skutecznie przeciwstawić się włamaniom do naszych mieszkań, piwnic, czy też pojazdów pozostawionych na pobliskich parkingach – uważają mundurowi.

- reklama -

Jeśli podczas nieobecności naszego sąsiada, usłyszymy hałas w jego mieszkaniu, zobaczymy nieznajomego próbującego otworzyć jego drzwi, zauważymy podejrzanie zachowujące się osoby na klatce schodowej lub na parkingu – nie wahajmy się natychmiast zawiadomić o tym fakcie policję.

Przed wyjazdem, swoje mieszkanie dodatkowo możemy zabezpieczyć wykorzystując dostępne na rynku środki techniczne, takie jak solidne, patentowe zamki, posiadające atesty gwarantujące nam odpowiednią jakość oraz zamontowane w drzwiach zabezpieczenia przeciwwyważeniowe. Policja doradza również montaż blokady klamek okiennych, zainstalowanie systemu alarmowego połączonego z czujnikami ruchu lub też wyposażenie naszego domostwa w automatyczne włączniki oświetlenia, które, podczas naszej nieobecności, o zaprogramowanej godzinie będą zapalać i gasić światło w poszczególnych pomieszczeniach.

Najbardziej narażone na włamania są mieszkania usytuowane na parterze. Złodzieje najczęściej forsują drzwi balkonowe czy okna poprzez ich wyważenie, stłuczenie szyby, usunięcie kitu. Zabezpieczeniem przed taką ingerencją jest zastosowanie folii czy rolet antywłamaniowych oraz okratowanie okien piwnicznych, w szczególności tych znajdujących się z tyłu domu.

– Nie zapominajmy także o właściwym zabezpieczeniu drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, poprzez które łatwo można dostać się do domu. Zadbajmy o prawidłowo działające oświetlenie wokół domu i przed drzwiami wejściowymi do mieszkania – włamywacze unikają miejsc oświetlonych, gdzie mogą być łatwo zauważeni przez osoby postronne – radzą mundurowi.

Jak jeszcze możemy uchronić nasze mienie przed kradzieżą? Najlepiej… nie pozostawiając go w domu. Nie pozostawiajmy w mieszkaniu kosztowności czy większej ilości gotówki. Cenne przedmioty najlepiej jest zdeponować w banku. Zapiszmy numery fabryczne wartościowych przedmiotów, takich jak laptop, konsola do gier, kamera, tablet, zróbmy listę a jeżeli to możliwe także dokumentację fotograficzną posiadanej biżuterii, antyków, obrazów – w przypadku kradzieży zwiększy to szansę na ich odzyskanie.

Bezpieczne mienie to też takie, o którym złodziej po prostu nie wie – dlatego nie chwalmy się osobom postronnym swoją zamożnością, nowo zakupionymi sprzętami RTV, ostrożnie zamieszczajmy informacje o sobie na portalach społecznościowych, nie publikujmy zdjęć, na których złodziej może dostrzec wyposażenie naszego mieszkania.

A jak powinniśmy się zachować, jeśli, mimo wszystko, w naszym mieszkaniu dojdzie do włamania? Po pierwsze – nie wpadajmy w panikę. – Gdy staniesz się ofiarą włamania, wezwij na miejsce Policję. Postaraj się niczego nie dotykać, nie sprzątaj, nie przeglądaj swoich rzeczy – w ten sposób unikniemy zatarcia śladów pozostawionych przez włamywaczy. Po przyjęciu zgłoszenia przez Policję, do mieszkania przyjedzie technik, który zabezpieczy dostępny materiał dowodowy. Mundurowi dokonają oględzin miejsca zdarzenia oraz spiszą oszacowane przez poszkodowanego straty – tłumaczą raciborscy policjanci.

publ. /k/
Fot. pixabay

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj