Badanie próbek gleby, pobranej na miejscu pożarów wysypisk w Zgierzu (woj. łódzkie) i Trzebini (woj. małopolskie) wykazały poważne skażenie arsenem, ołowiem i kadmem.
Od początku roku, w całej Polsce doszło do ponad 80 pożarów w miejscach magazynowania odpadów (potocznie nazywanych składowiskami). Często płonęły tworzywa sztuczne, opony i elektrośmieci. Na początku kwietnia odpady „zapaliły się” również w Raciborzu (o czym pisaliśmy m.in. tutaj).
Jak czytamy na money.pl, badania próbek gleby pobranej na miejscu pożarów tylko w Zgierzu i Trzebini wykazały, że do środowiska zostały uwolnione niebezpieczne dla zdrowia substancje, w tym metale ciężkie, które mogą uszkadzać układ nerwowy, krwionośny i oddechowy. – W próbkach wykryto również duże stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, których toksyczność jest niezmiernie wysoka – stwierdza prof. dr hab. inż. Adam Grochowalski z Instytutu Chemii i Technologii Nieorganicznej Politechniki Krakowskiej.
Co jest przyczyną częstych pożarów w miejscach magazynowania odpadów? Zdaniem Greenpeace, to wina wadliwych przepisów, niewłaściwej kontroli oraz… niewystarczającej liczby instalacji do utylizacji odpadów. Pożar składowiska to z jednej strony ogromne zagrożenie dla ludzi i środowiska, ale z drugiej – sprawne pozbycie się problemu dla właściciela.
publ. /k/
źródło: money.pl
Fot. z arch. portalu raciborz.com.pl