Marzysz o zawodzie żołnierza? Trwa rekrutacja do WOT

Śląsk: Rekrutacja do Wojsk Obrony Terytorialnej

Na Śląsku trwa pierwsza rekrutacja do Wojsk Obrony Terytorialnej. WOT, jako jedyny rodzaj sił zbrojnych, dają możliwość połączenia dotychczasowej pracy zawodowej ze służbą Ojczyźnie.

Dowódca gliwickiego batalionu podpułkownik Sławomir Kożuch, podczas tzw. zapoznania, opisuje krok po kroku między innymi to, jak wygląda 16-dniowe szkolenie, które kończy się „pętlą taktyczną”, czyli egzaminem podsumowującym zdobyte umiejętności.

- reklama -

Zapoznanie to jeden z kroków na drodze do Wojsk Obrony Terytorialnej. Zapoznanie z Jednostką Wojskową jest prowadzone tylko w tym rodzaju sił zbrojnych. W jego trakcie, kandydaci mają szansę zderzyć oczekiwania z rzeczywistością i zapoznać się z warunkami pełnienia służby w przyszłej jednostce wojskowej. Podczas takiej wizyty, kandydat poznaje dowódcę, ma okazję zobaczyć obiekty szkoleniowe oraz zapoznaje się z harmonogramem szkolenia. Kolejnym krokiem, by zostać żołnierzem Wojsk Obrony Terytorialnej, jest rozmowa kwalifikacyjna. Następnie, po pozytywnym przejściu badań lekarskich, kandydaci do WOT otrzymają powołanie i udadzą się na szkolenie.

Kto może być kandydatem do WOT?

Kandydatami do WOT w korpusie szeregowym mogą być osoby w wieku od 18 do 55 lat. Każdy, kto chce dołączyć do „terytorialsów”, najpierw powinien się zgłosić do Wojskowej Komisji Uzupełnień. Przyszli żołnierze OT, którzy do Gliwic przyjeżdżają z całego województwa, mogą także zapoznać się z wyposażeniem „terytorialsa” oraz obiektami, na jakich będą mieli okazję ćwiczyć podczas szkolenia. Oprócz karabinu maszynowego, największym zainteresowaniem cieszy się noktowizja, w tym w szczególności jedna z najnowocześniejszych lornetek pryzmatycznych oraz sprzęt do szkolenia medycznego.

Wojska Obrony Terytorialnej – czym są, jak działają?

Wojska Obrony Terytorialnej, jako jedyny rodzaj sił zbrojnych, dają możliwość połączenia dotychczasowej pracy zawodowej ze służbą Ojczyźnie.

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Wojsk Specjalnych i Marynarki Wojennej. W ich skład wchodzą żołnierze zawodowi oraz ochotnicy pełniący nowy rodzaj czynnej służby wojskowej, tj. Terytorialną Służbę Wojskową (TSW).

13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej rozpoczęła formowanie w tym roku. Obecnie trwa proces pozyskiwania kandydatów do służby. Pod koniec września w Gliwicach ruszy pierwszy kurs podstawowy (tak zwana „szesnastka”) dla pierwszych 150 kandydatów na żołnierzy obrony terytorialnej. Do końca roku przeszkolonych na Śląsku na zostać 450 osób. Ich misją będzie obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny, żołnierze Obrony Terytorialnej będą wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będą siłę wiodącą.

W województwie śląskim powstać mają 4 bataliony lekkiej piechoty, rozmieszczone w Gliwicach, Częstochowie, Cieszynie i Kuźni Raciborskiej. W Bytomiu znajdować się będzie między innymi Kompania Saperów czy też Wsparcia oraz Pluton Medyczny. Dowództwo 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej znajduje się w Katowicach.

publ. /k/
Fot. pixabay

- reklama -

1 KOMENTARZ

  1. Ale co tu bronić, jak h.j, du.a i kamieni kupa? To już lepiej w Bundeswehr – zaraz rusza rekrutacja i zarobki tak 10 razy lepsze.

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj