Tegoroczne wakacje najtragiczniejsze pod względem liczby utonięć

Liczba utonięć w Polsce rośnie. MSWiA i służby apelują o rozwagę

Tylko w ciągu ostatnich trzech dni w Polsce utonęło 30 osób. MSWiA i służby apelują o rozwagę nad wodą.

Za nami dopiero połowa wakacji, ale już teraz można mówić o tym, że będą one należały do jednych z najtragiczniejszych, jeśli chodzi o liczbę utonięć. Choć nad bezpieczeństwem osób wypoczywających nad wodą czuwają WOPR-owcy, policjanci, oraz inne służby, pamiętajmy, że za swoje bezpieczeństwo nad wodą w dużej mierze odpowiadamy my sami.

- reklama -

Pomimo tego, iż służby codziennie ratują wielu tonących, nadal nad wodą dochodzi do tragicznych zdarzeń, często spowodowanych ludzką nieodpowiedzialnością. Wypoczywając nad wodą przestrzegajmy elementarnych zasad bezpieczeństwa – tylko to zapewni nam i naszym bliskim spokojny wypoczynek.

– Pamiętajmy o bezpiecznej kąpieli! Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratowników. Nie bagatelizujmy wydanych przez nich ostrzeżeń. Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych – wymienia niektóre z zasad bezpieczeństwa nad wodą śląska policja. Służby apelują też, aby kąpać się wyłącznie w miejscach strzeżonych, tam, gdzie nad naszym bezpieczeństwem czuwają ratownicy. Pod żadnym pozorem nie wchodźmy do wody znajdując się pod wpływem alkoholu, do najczęstszych przyczyn utonięć należy bowiem właśnie alkohol. Unikajmy brawury i przeceniania swoich umiejętności pływackich. Panujące obecnie wysokie temperatury sprawiają, że chętnie chłodzimy się w wodzie. Pamiętajmy jednak, że w tak upalne dni nasz organizm jest osłabiony, podatny na udary i omdlenia.

– Dbajmy o wybór bezpiecznych kąpielisk. Zwracajmy jednocześnie uwagę na to, co dzieje się wokół nas. Właściwa reakcja może uratować komuś życie. Jeśli zauważymy niebezpieczną sytuację nad wodą, natychmiast dzwońmy na numer alarmowy 112. Nie próbujmy sami podejmować akcji poszukiwawczej, której powodzenie mogą zapewnić wyłącznie wyszkolone służby – dodają policjanci.

publ. /k/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here