W Rudach Fundacja poprowadzi Centrum Rehabilitacji w Chorobach Onkologicznych [ZDJĘCIA]

Już wkrótce mieszkańcy naszego regionu, których dotknęła choroba nowotworowa będą mieli dostęp do specjalistycznej rehabilitacji.

Koncertem Joszko Brody w „Amfiteatrze BUK” zainaugurowano działanie Fundacji na Rzecz Centrum Rehabilitacji w Chorobach Onkologicznych. Powstaje ono w budynku po byłym kompleksie wypoczynkowym „Buk” w Rudach. W niedalekiej przyszłości w budynku będzie udzielana szeroko pojęta pomoc rehabilitacyjna dla osób dotkniętych chorobą nowotworową. – Udało się! Teraz można zacząć realizować największe marzenia. Jednym z nich jest to, aby pomóc ludziom, którzy walczą z rakiem i potrafią w tej walce zwyciężyć. Często zapomina się, że tu nie wystarczy terapia radykalna. Trzeba jeszcze długiej rehabilitacji. Trzeba wreszcie wyleczyć duszę. Samych chorych i ich rodzin – powiedziała Jadwiga Rybak, właścicielka budynku po dawnym ośrodku wypoczynkowym BUK, na pierwszym spotkaniu osób, które weszły do Rady Programowej Fundacji. A w radzie fundacji znajdują się już takie osoby jak: Borys Budka – poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Alina Choteborska – psycholog, specjalizująca się w pracy z pacjentami chorymi onkologicznie, Marek Gzik – dziekan Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej, radny Sejmiku Województwa Śląskiego, Aleksandra Klich – zastępczyni redaktora naczelnego Gazety Wyborczej, Piotr Kuczera – prezydent Rybnika, Wiesław Rycerski – kierownik Oddziału Rehabilitacji Narządu Ruchu GCR „Repty”, Jan Sarna – dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii od jej początków oraz Grzegorz Słomian – onkolog, ordynator Oddziału Onkologicznego Szpitala nr 3 w Rybniku.

- reklama -

 

Obecnie trwa proces rejestracji „Centrum”. Następnym krokiem będzie utworzenie NZOZ-u o kierunku rehabilitacja ze specjalizacją w kierunku onkologii. – Poczynimy również starania w celu szybkiego zakupu najnowocześniejszej w świecie izraelskiej technologii leczenia otwartych ran i uśmierzania bólu. Rozmowy są w trakcie – wyjaśnia Dariusz Jezierski.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, już od września ruszą pierwsze turnusy rehabilitacyjno-rekreacyjne. W okolicach października fundacja planuje wdrożenie całkowicie nowatorskiego systemu ONKO-TELE-CURA. To absolutnie nowe na naszym rynku i przodujące w Europie rozwiązanie gwarantujące permanentne wsparcie osób chorych onkologicznie i rozwiązujące problemy związane z chemioterapią.

Aby Centrum Rehabilitacji w Chorobach Onkologicznych w Rudach mogło działać bez przeszkód, potrzebne są niemałe fundusze. Organizatorzy przede wszystkim będą starali się o utworzenie NZOZ-u, co ma stać się furtką do pozyskania pieniędzy w ramach umowy z NFZ. Liczą też na wsparcie samorządów, mediów jak i artystów.

Joszko Broda, artysta grający na przeróżnych instrumentach ludowych dał koncert w Amfiteatrze BUK, który uświetnił inaugurację Fundacji.

Pozyskiwaniem funduszy na ten szczytny cel zajmuje się również „Amfiteatr BUK”, organizując coraz to lepsze i przyciągające ludzi wydarzenia kulturalne. – Będziemy od Państwa zbierali pieniądze za bilety. To prawda. Ale za to od razu odpłacimy Wam wieloma wzruszeniami i wartościową rozrywką, a w przyszłości dziełem, które przetrwa nas wszystkich. Wierzymy w tę ideę. Centrum Rehabilitacji w Chorobach Onkologicznych w Rudach stanie się na wiele lat pomnikiem rozsądku, dobroci, troski o innych i przemożnej woli życia tych wszystkich, których idea jego powstania skłoni do działania – z pasją podczas inauguracji Fundacji mówili Anna Maksym i Dariusz Jezierski, twórcy odradzającego się „Amfiteatru BUK”.

Dariusz Niestroj

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here