Mandat za jazdę „bez trzymanki”

0
Mandat za jazdę tzw. „bez trzymanki”

Tzw. jazda „bez trzymanki”, czyli  jazda rowerem bez rąk trzymanych na kierownicy może stanowić zagrożenie dla samego rowerzysty jak i innych uczestników ruchu drogowego. Raciborska drogówka przypomina, iż za takie zachowanie grozi mandat. 

Jazda bez trzymania rąk na kierownicy, nierzadko z telefonem komórkowym, poruszanie się obok drugiego rowerzysty i czepianie pojazdów to zachowania, które bardzo często możemy obserwować w wykonaniu młodych rowerzystów. Policjanci apelują o ostrożność i przypominają, że obowiązujące przepisy zabraniają takich zachowań.

- reklama -

Art 33 pkt 3 PRD
3. Kierującemu rowerem lub motorowerem zabrania się:
1) jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, z zastrzeżeniem ust. 3a;
2) jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach;
3) czepiania się pojazdów.
3a. Dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

Pamiętajmy, że beztroska jazda „bez trzymania”, czy z pasażerem na kierownicy może mieć tragiczne konsekwencje. Policjanci apelują o rozwagę i ostrożność na drodze. Swoje umiejętności możemy testować w bezpiecznym miejscach, natomiast na drodze mamy wpływ na bezpieczeństwo swoje oraz innych uczestników ruchu.

oprac./A/

fot. arch. portalu

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here