Ulica Długa w nowej odsłonie [ZDJĘCIA]

19

Nowoczesność, minimalizm i wiele kontrowersji. Jednym ulica Długa w nowej odsłonie przypadła do gustu, inni uważają, że za mało tam zieleni, a za dużo pojawiającego się na każdym kroku w Raciborzu betonu. – Przerost formy nad treścią – oceniają niektórzy. A jak Wy uważacie?

Przebudowa najbardziej reprezentacyjnego niegdyś traktu śródmieścia ma kosztować około 3 mln zł. Raciborski magistrat wciąż stara się o unijne dofinansowanie. Realizacji projektu o nazwie „Poprawa bezpieczeństwa wokół głównego deptaku miasta – zagospodarowanie terenu ul. Długiej w Raciborzu” podjęła się firma Bruki Trawiński.

- reklama -

Roboty budowlane obejmują branżę brukarską wraz z towarzyszącymi robotami elektrycznymi i instalacyjnymi, elementami małej architektury i zielenią dekoracyjną. Całość ma obrazować legendę O pięknej pasterce i księciu z Raciborza i nawiązywać do rzeki Odry. Powstaną dzwonki, nowe latarnie, ławki i nawierzchnia, a podwyższony poziom ulicy będzie równy na całej jej długości.

Wiele emocji już dziś wzbudzają jednak rozwiązania projektowe związane z małą infrastrukturą. Nasi Czytelnicy zwracają uwagę na niewielką funkcjonalność niektórych jej elementów. Mowa między innymi o ławkach na schodach, których niskie usytuowanie może być problemem szczególnie dla osób starszych.

Przebudowa ulicy Długiej ma zakończyć się w 2020 roku. W pierwszej kolejności przebudowana zostanie od pl. Księżnej Ofki Piastówny i do ul. Bankowej, drugi etap obejmuje odcinek od Rynku do ul. Browarnej, a od ul. Bankowej do ul. Browarnej.

/w/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

19 KOMENTARZE

 1. fizykoterapeuta

  przyjemnie ,zieleni dużo,kwiatów dużo,drzew dużo i to nam zafundował beton raciborski.prezydencie Lenk to wszystko pana zasługa,czas skończyć karierę i pójść na emeryturę nauczycielską.

 2. xx

  wszystko ok, tylko te dzwoneczki…. żal się boże, podstawa na której są zamontowane 3 razy większa. chyba do betonowej przystani nawiązują. podstawa powinna być schowana pod kostką

 3. kamieniarz

  to jest granit a nie beton

 4. NieOgrodnik

  Myślę, że o wiele przyjemniej spacerowaloby się wzdłuż ul. Długiej, gdyby była tak jakakolwiek zieleń; kwiaty w granitowych donicach, trawy ozdobne, czy niewysokie krzewy ozdobne. Tak cały Rynek jest już w kostce, a teraz im dalej od Rynku tym wszechobecne kostki więcej. Pewnie wzięto tu pod uwagę fakt, że zagospodarowanie ul. Długiej zielenią miejską generowaloby kolejne koszta wchodzące w utrzymanie i pielęgnację…

 5. rack

  A. GDZIE. CAŁA. ZIELEŃ. KTÓRA TAM. BYŁA? CZY TO JEST MIEJSCE NA ODPOCZYNEK? RELAKS? CZYM. ODDYCHAĆ NA TAKIM. BETONOWISKU??? 😱😵😡😠

 6. Wyborca

  Tragedia – już na tym etapie widać tylko tor przeszkód,po co te przeszkody!!!Miała być jedna płaszczyzna odpowiednio zaaranżowana,wejścia do sklepów indywidualnie z odp.aranżacją.Znowu powtórzono poprzedni błąd ,a miało być ślicznie,a jest ślimokowo,brukowo,żelaźnie-rurkowo-topornie-tragicznie!!!

 7. Wyborca

  Zamiast ulicy handlowej i przy okazji deptaku mamy kamienną pustynię z torem przeszkód co stanowi zagrożenie dla zdrowia i bezpiczeństwa mieszkańców korzystających z tych wertepów!Kto będzie siadał na tych szerokich /Moim zdaniem/ sedesach?? – młodzież?? – może dwa razy w roku jak będzie impreza plenerowa.Kto konsultował ten zamysł z Mieszkańcami Raciborza!Ludzie korzystający z ul.Długiej nie mogą cały czas patrzeć pod nogi!!Mają MIEĆ bezpieczną przestrzeń komunikacyjną z możliwością robienia zakupów,spacerowania,podziwiania kamienic ,korzystania w kafejek zewnętrznych na deptaku ,a nie betonowych Rumowisk i zamontowanych sedesów groźnych dla wchodzących i schodzących ze schodów /fal ??? .Może Rada Miasta usiądzie na tych „sedesach”aby poinstruować jak siadać – zwłaszcza przez ludzi starszych i z wagą…!Prezydencie i jak tu żyć i spacerować już nie piszę o podziwianiu!!Znowu KLOCKI BETONOWE z SEDESAMI!!!!!To Moje autorskie przemyślenia!

 8. Wyborca

  Dzwoneczki będą szybko zdemontowane jak dowcipasy w nocy zrobią na ul.Długiej BUDZENIE!!!/hahaha/!!!A jak mysz lub szczur schowa się pod sedes /siedzisko/ i kobieta usiądzie na tym czymś – to już wyobrażam sobie zachowanie po tym odkryciu/szał klockowy!!!Czy ktoś już usiadł na ławkach dworcowych i oparł się .Kto będzie je odkurzał,mył.Poczekamy na zakończenie tego betonowego rumowiska /Moim zdaniem/,a zwłaszcza po oddaniu do użytku przed zimą – MASAKRA!!!

 9. Wyborca

  Prezydent Lenk stworzył betonowego Klocka nad Odrą i teraz na Długiej buduje Rumowisko betonowo-brukowe i epizodami „Szału Klockowego” na Długiej z podzwonnych np.w nocy!!!Bezpieczeństwo było by poprawione przy likwidacji torów przeszkód jak teraz widać po usunięciu kamiennych gazonów i schodów!Przy budynkach wyrównać teren do poziomu ulicy.Wejścia do sklepów wykonać indywidualnymi schodkami/jest różnica terenu/coś na wzór ulicy Mariackiej i Długi Targ w Gdańsku i będzie piknie i bezpiecznie!To na tyle!

 10. Wyborca

  Moim zdaniem roboty wstrzymać do wyboru nowego Prezydenta/wybory w dniu21 X 2018 lub za dwa tygodnie powtórka/ i pilnie dokonać korekty zamierzenia z udziałem Projektanta!Brak poprawy bezpieczeństwa przy obecnym projekcie może spowodować nie uzyskanie funduszy unijnych,gdyż Moim zdaniem powstanie tor przeszkód z atrakcjami o czym wcześniej pisałem!!!

 11. Wyborca

  Podnośniki dla inwalidów wykonać indywidualnie przy każdym wejściu do lokalu przy odpowiedniej aranżacji co da jeszcze efekt dekoracyjny/uwaga podnośnik od dołu platformy/ .Kończę doradztwo,bo Mi nie płci Prezydent ma całe tłumy pracowników w tym Architektów!!!Pa Prezydent Miasta,ale przyzna Pan,że szał klockowy to zwieńczenie Pana trudu,no Nie!!!

 12. Wiesława Gulbis

  Lenkam się teraz siadać na tych sedesach.

 13. rack

  Dzwonki mają służyć do wyzwania pomocy przy próbie wstawania z tej podłogowej ławki ulicznej.
  WYWALONE W BRUK MILIONY.

 14. Wyborca

  Pan Polowy powinien się wypowiedzieć w sprawie robót na ul.Długiej a zwłaszcza w sprawie betonowego rumowiska i zagrożenia bezpieczeństwa przechodniów

 15. Wyborca

  Na słynnych sedesach mieszkańcy mają leżeć,pół siedzieć zajadając chipsy,paluszki Tarczyński,hot… itd /pilnując aby kawałki nie wpadły pomiędzy listwy sedesów bo zalęgną się szczury i inne gryzonie/ i będzie jak w Hiszpanii,ale w czasie imprezy plenerowej nikt nie bedzie przestrzegał ładu widokowego tylko będzie ciasno i na stojąco!!To po cholerę te „SEDESY”.Ludzie będą się potykać,wpadać w poślizg a w zimie m a s a k r a !!!Prezydent korekta póki jest czas w zagospodarowaniu przy likwidacji różnic terenu już to przerabialiśmy i ulica umarła!!!

 16. Wyborca

  Proponuję aby koło emerytów Śródmieście przejdzie tłumnie przez wykonane rumowisko kamienne,spróbuje usiąść na sedesach,pochodzić i schodzić lub wchodzić po falach i wyda opinię Prezydentowi Miasta co sądzi o tej unikatowej nowości!?

 17. Anonim

  O trochę zieleni aż się prosi.

 18. wyborca

  Wiec chodźmy do urn i głosujmy. Nie można tak kurczowo trzymać się władzy. Popieram pana Polowego że nie chce pyskówki w radiu , pamiętamy jaką formę miała debata Ronin-Lenk.

 19. Wyborca

  Chodźmy do urn i głosujmy na najlepszego kandydata,który zabezpieczy realizację naszych wniosków i pogodę ducha miejskiego i domowego na nową kadencję.Prezydenta chcemy w śród nas na bieżąco,a nie na rocznych kolędach itp.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here