Służby mundurowe świętowały 100-lecie odzyskania niepodległości [ZDJĘCIA]

Służby mundurowe świętowały 100-lecie odzyskania niepodległości
Służby mundurowe świętowały 100-lecie odzyskania niepodległości

Uroczystość, która odbyła się na raciborskim zamku, byłą okazją, by wręczyć odznaczenia, wyróżnienia, podziękowania, nagrody oraz mianowania na kolejne stopnie służbowe.

16 listopada na Zamku Piastowskim w Raciborzu odbyła się uroczystość z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Jej organizatorami były raciborskie służby mundurowe: Straż Graniczna, Policja, Straż Pożarna, Służba Więzienna i Lasy Państwowe. W uroczystości wzięli udział też przedstawiciele Inspekcji Transportu Drogowego, Krajowej Administracji Skarbowej, Wojska Polskiego i Służby Ochrony Kolei. Obecni byli również parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele raciborskich i śląskich instytucji, placówek kulturalno-oświatowych, klasy mundurowe z Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego oraz dzieci i młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niesłyszących i Słabosłyszących, które wraz z trio smyczkowym Appassionato przedstawiły program artystyczny.

- reklama -

Obchody rozpoczęły się mszą św. w zamkowej kaplicy, którą odprawił kapelan ŚOSG st. szer. SG Artur Suska wspólnie z proboszczem parafii św. Jana Chrzciciela ks. Jerzym Hetmańczykiem.

Gości przywitał Komendant Śląskiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Adam Jopek. W trakcie uroczystości funkcjonariusze i pracownicy Straży Granicznej, Służby Więziennej i Straży Pożarnej otrzymali odznaczenia, wyróżnienia, podziękowania, nagrody oraz mianowania na kolejne stopnie służbowe jako wyraz podziękowania za codzienny trud w służbie i pracy.

Medalami za Zasługi dla Straży Granicznej uhonorowanych zostało pięć osób. Jedenaścioro funkcjonariuszy oddziału wyróżnionych zostało Odznaką Straży Granicznej. W dowód uznania za wsparcie udzielane Śląskiemu Oddziałowi Straży Granicznej płk SG Adam Jopek oraz płk SG Dariusz Bukowski wręczyli Medale „Zasłużony dla Śląskiego Oddziału Straży Granicznej”. Otrzymali je: Dariusz Walczak, Sławomir Świderek, insp. Łukasz Krebs, Anna Żak-Szymocha, ppłk SG Jacek Klorczyk, Maciej Szlęk i Robert Pabian. Wyróżnienia i podziękowania za ogromne zaangażowanie i profesjonalizm w codziennej pracy otrzymali również pracownicy cywilni Śląskiego Oddziału Straży Granicznej.

Za wyróżniającą postawę podczas akcji oraz za uratowanie życia dwóch strażaków otrzymało nagrodę i pochwałę.

Odznaką za Zasługi w Pracy Penitencjarnej wyróżniony został jeden funkcjonariusz raciborskiego Zakładu Karnego, a kolejnych dwóch otrzymało awanse na wyższe stopnie.

Uczestnicy sztafety Straży Granicznej „Wokół Niepodległej”, którzy dla upamiętnienia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości pokonali 320-kilometrowy odcinek wzdłuż granicy południowej kraju, otrzymali pamiątkowe medale.

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości na wyższe stopnie służbowe w Straży Granicznej zostało awansowanych 83 funkcjonariuszy, w tym w korpusie oficerskim 4, w korpusie chorążych 45, a w korpusie podoficerskim 34.

Na zakończenie wyświetlono wideoklipy, na których funkcjonariusze ŚOSG wspólnie z artystami Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk śpiewają pieśni patriotyczne. Materiał ten został zrealizowany w ramach wspólnego projektu o charakterze patriotycznym, który ma na celu świętowanie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Katarzyna Przypadło

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here