Światowy Dzień Rzucania Palenia w ZSOMS w Raciborzu

Dzien bez palenia ZSOMS Racibórz
Smokolajzer to urządzenie do pomiaru zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu

15 listopada z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia w Zespole Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu odbyła się akcja edukacyjno-zdrowotna, która miała na celu ograniczenie ekspozycji na dym tytoniowy oraz promocję zdrowego stylu życia.

W szkole gościła pani Lucyna Kurzydem z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Raciborzu, która zaprezentowała smokolajzer, czyli urządzenie do pomiaru zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Zainteresowani uczniowie liceum mogli osobiście przekonać się jak to działa. Wyniki pomiarów otrzymywane w prosty sposób po wykonaniu jednego wydechu wykrywały obecność tlenku węgla.

- reklama -

Światowy dzień bez palenia ZSOMS Racibórz

Ponadto w Centrum Wsparcia Ucznia odbywały się pomiary ciśnienia oraz uczniowie mogli sprawdzić swoje BMI w gabinecie pielęgniarskim.  Udzielano również porad z zakresu profilaktyki uzależnień i promocji zdrowia. Dla uczestników przygotowano także materiały edukacyjne tj. ulotki, broszury, fiszki, informujące m.in. o skutkach czynnego i biernego palenia tytoniu.

Światowy dzień bez palenia ZSOMS w Raciborzu

Pomysł obchodów Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu narodził się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia.

fot. PSSE Racibórz
oprac. /kc/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj