Stowarzyszenie Odra 1945 zaprezentowało „Gabloty pamięci”

0
Wystawa „Gabloty pamięci”
Wystawa „Gabloty pamięci”

Podczas kuratorskiego oprowadzania po wystawie na raciborskim zamku można było poznać wiele ciekawostek na temat historii Raciborza.

2 grudnia na Zamku Piastowskim w Raciborzu odbyło się kuratorskie oprowadzanie po wystawie „Gabloty pamięci”. Po ekspozycji oprowadzali przedstawiciele Stowarzyszenia Odra 1945 z Raciborza – autorzy wystawy.

- reklama -

Kuratorskie oprowadzanie to nowa inicjatywa Zamku Piastowskiego. – Pierwsza odsłona zgromadziła wielu chętnych, nie tylko mieszkańców Raciborza, ale również sporo turystów z całego Subregionu Zachodniego. Obecni mogli dowiedzieć się wielu ciekawostek, których próżno szukać w podręcznikach historii. Była mowa m.in. o tym, kto dostarczał z Raciborza słodycze na dwór cesarza Wilhelma, o zdjęciu przedstawiającym zlot NSDAP w Raciborzu, o przedsiębiorcach z miasta Ratibor, a także o tym, że w Raciborzu działy się rzeczy, które mogły odmienić losy II wojny światowej – relacjonuje Mariola Jakacka, dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu.

„Gabloty Pamięci” to krok do stworzenia wystawy, która będzie żyła i stale będzie uzupełniana o nowe eksponaty oraz ich opisy. Na wystawie już można zobaczyć m.in. przedmioty dotyczące firm działających w Raciborzu na przełomie XIX i XX wieku, raciborskie monety, banknoty oraz przedmioty codziennego użytku, które na pierwszy rzut oka wyglądają niepozornie, lecz opatrzone stosownym opisem i komentarzem ukazują bogatą historię przedwojennego Raciborza.

fot. Zamek Piastowski
oprac. /kp/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here