Wycinka drzew na Placu Wolności. Mieszkańcy interweniują

Drzewa na Pl. Wolności
Drzewa na Pl. Wolności

Wycinka została przesunięta o tydzień. W tym czasie zainteresowani mieszkańcy będą mogli przedstawić swoją argumentację w obronie drzew.

W ostatnich dniach do Urzędu Miasta zgłosiło się kilka osób, które interweniowały w sprawie wycinki drzew na Placu Wolności. O planowanej wycince i powodach tej operacji Urząd Miasta Racibórz informował wiosną tego roku. Na stronie internetowej miasta zamieszczona została również szczegółowa ekspertyza dotycząca przeznaczonych do wycinki drzew autorstwa dendrologa z Wrocławia Jerzego Sporka. Można ją przeczytać tutaj: Ekspertyza stanu drzew.

- reklama -

Według ekspertów lipy są w złym stanie fitosanitarnym i zagrażają bezpieczeństwu publicznemu. Doszło do naruszenia statyki tych drzew, są one również siedliskiem pasożytów. Klon zamiera odszczytowo, natomiast robinia próchnieje od podstawy pnia. Zezwolenie na takie działanie wydał wojewódzki konserwator zabytków. W obecnym stanie drzewa te zagrażają zdrowiu, życiu i mieniu mieszkańców.

– Kierując się zdaniem mieszkańców, którzy wyrażają swoją troskę o stan zieleni w mieście, wycinka drzew została przesunięta o tydzień. W tym czasie zainteresowani mieszkańcy, którym udostępniono również materiały dotyczące wycinki w formie papierowej (wersja elektroniczna jest dostępna już od 24 kwietnia), będą mogli przedstawić swoją argumentację w obronie drzew – informuje Urząd Miasta. Jednocześnie kwestia ta zostanie poddana ponownej analizie przez pracowników magistratu.

Ostateczna decyzja zostanie podjęta w przyszłym tygodniu.

oprac. /kp/

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj