Radni Razem dla Ziemi Raciborskiej w mocnych słowach o PiS i politycznych ambicjach

0

Na naszą redakcyjną skrzynkę dotarło oświadczenie radnych powiatowych z Razem dla Ziemi Raciborskiej, którzy sprawują władzę w koalicji z rajcami Platformy Obywatelskiej. Poniżej publikujemy pełną treść ich stanowiska.

Wkraczając w Nowy Rok siłą rzeczy dokonujemy bilansu minionego okresu. Co prawda od wyborów samorządowych upłynęło niewiele czasu, ale był to okres, w którym obudziły się stare demony i ambicje. Jeśli ktoś z Państwa święcie wierzył, że po jesiennych wyborach nastanie okres współpracy różnych ugrupowań samorządowych dla dobra mieszkańców powiatu raciborskiego oraz samego miasta Raciborza. To niestety, dziś już nie ma wątpliwość jak będzie wyglądała nasza scena samorządowa. I celowo w tym miejscu nie używamy słów „scena polityczna”, gdyż uprawianie polityki zostawiamy rodzimym działaczom w Warszawie i Katowicach. Dlaczego, akurat tam? Chyba z tego względu, że w tym miastach nauczyli się pewnych nieskromnych umiejętności przypisywania sobie czyiś wcześniejszych dokonań lub realizowanych inwestycji. Zauważamy także, że inną cechą tzw. „działaczy” jest stawianie sobie przywileju pouczania, grożenia innym lub wydawania mijających się z prawdą opinii. W naszych szeregach nie ma radnych, którzy wcześniej związani byli z partiami politycznymi lub minionym ustrojem komunistycznym. Ustrojem, którego obalenie w 1989 roku otworzyło min. drogę demokracji, wolności lub prawa do swobodnego podróżowania. Z tego względu zaskakują nas wypowiadane już na początku kadencji publicznie słowa o tym, że „obecna kadencja będzie ciężka” lub „jak gigantyczne brzemię” wzięli na siebie bezpartyjni radni klubu Razem dla Ziemi Raciborskiej.

- reklama -

W naszej ocenie padające słowa brzmiały jak groźba albo zapowiedź kary za brak „stołka”. Tymczasem okazało się, że w rozpoczynającej się pięcioletniej kadencji Rady Powiatu sprawiedliwie i merytorycznie podzieliliśmy się odpowiedzialnością za sprawy mieszkańców. Zaprosiliśmy do współpracy zarówno koalicjanta programowego Platformę Obywatelską oraz radnych Prawa i Sprawiedliwości. Radna Katarzyna Dutkiewicz (PiS) stoi na czele Komisji Zdrowia, Opieki Społecznej, Polityki Prorodzinnej, Wspierania Osób Niepełnosprawnych oraz Bezpieczeństwa. Natomiast radny Tomasz Kusy jest szefem Komisji Rewizyjnej. Dodatkowo wiceprzewodniczącymi poszczególnych komisji zostali radni PiS.

Obawiamy się jednak, że dobiegające do nas nieoficjalne informacje o możliwości wstrzymywania środków finansowych przez władze województwa śląskiego mogą okazać się prawdziwymi i być podyktowane polityczną rozgrywką. Rodzi się więc pytanie dlaczego, w imię partyjnej ambicji, walki z „wszystkimi o wszystko” muszą cierpieć mieszkańcy naszej ziemi raciborskiej?

Przypominamy więc, że to właśnie Prawo i Sprawiedliwość jest partią władzy, która
z punktu widzenia Warszawy i Katowic decyduje o kierunkach finansowania samorządów. Ma więc realny wpływ na rozstrzygane konkursy dotyczące remontów dróg lub budowy nowych połączeń drogowych w naszym regionie. Posiada kompetencje do wsparcia naszego szpitala, który podobnie jak inne jednostki w całej Polsce wymaga większych opłat za świadczone usługi medyczne, itp.

Z tego względu publiczne oświadczenia o tym, że radni PiS-u nie biorą odpowiedzialności
w najbliższych latach za realizacje zadań publicznych powiatu raciborskiego są skromnie mówiąc nietrafione. W tym kontekście nie dziwi nas również postawa organizatora wizyty Prezydenta RP w Raciborzu, który sam uznał kto jest godnym i właściwym spotkać się osobiście z Andrzejem Dudą.

Zapewniamy więc naszych wyborców, że w Nowym Roku 2019 radni klubu „Razem dla Ziemi Raciborskiej” będą podejmowali efektywne działania na rzecz powiatu raciborskiego. Już na początku udowodniliśmy, że nie obrażamy się i potrafimy zaprosić do współpracy wszystkie ugrupowania samorządowe. Chcemy jednak pozostać wiernymi naszej zasadzie bezpartyjności, która z całą pewnością przybliża nas do codziennych problemów mieszkańców. W Nowym Roku życzymy Państwu pomyślności w realizacji planów życiowych i ludzkiej serdeczności, aby kolejny dzień przyniósł wiele miłych chwil.

Klub radnych „Razem dla Ziemi Raciborskiej”
Andrzej Chroboczek
Tomasz Cofała
Eugeniusz Kura
Marek Kurpis
Adrian Plura
Józef Stukator
Grzegorz Swoboda
Adam Wajda
Ewa Widera
Ryszard Wolny

/oprac. eu/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here