Szpital zatrudni 20 pielęgniarek, ale zlikwiduje ponad 70 łóżek. Konferencja prasowa w Starostwie Powiatowym

0
Wicestarosta Marek Kurpis zapewnia, że bezpieczeństwo pacjentów w żaden sposób nie jest zagrożone.

Nowe normy zatrudnienia pielęgniarek w szpitalach zdominowały temat dzisiejszej konferencji prasowej starosty raciborskiego, Grzegorza Swobody. Towarzyszył mu wicestarosta Marek Kurpis.

Ministerstwo Zdrowia, pod koniec zeszłego roku, określiło w rozporządzeniu normy zatrudnienia pielęgniarek na oddziałach szpitalnych. Przeliczeniowo, na każde łóżko, na oddziale zachowawczym powinno przypadać 0,6 etatu pielęgniarskiego. Natomiast na oddziałach zabiegowych, współczynnik zatrudnienia powinien wynosić 0,7 etatu. To spowodowało, że wiele szpitali podjęło decyzję o redukcji ilości łóżek w szpitalu.

- reklama -

Tak też się stało w przypadku raciborskiej lecznicy. Powody takiego posunięcia starał się wyjaśnić Marek Kurpis, wicestarosta powiatu. – Gdyby utrzymać te 430 łóżek, które obecnie figurują w statucie szpitala, musielibyśmy statystycznie do tej liczby, zatrudnić dodatkowo około 70 pielęgniarek. Dlatego postanowiliśmy wzorem szpitali w Rybniku i Jastrzębiu, zredukować ilość łóżek. W naszym przypadku do liczby 360. To i tak nakłada na nas obowiązek zatrudnienia dodatkowo 20 pielęgniarek przy obowiązujących normach – mówił na konferencji wicestarosta. Zaznacza on, że to posunięcie jest wymuszone działaniami ministerstwa. M. Kurpis zapewnia, że w żaden sposób, nie trzeba obawiać się o bezpieczeństwo pacjentów. – Ilość personelu pielęgniarskiego jest w zupełności wystarczająca do ilości pacjentów – dodaje.

kara dla szpitala
Dyrektor szpitala, Ryszard Rudnik, twierdzi, że to jedyne rozwiązanie aby spełnić wymogi ministerstwa. fot. archiwum

Wg dyrekcji szpitala, średnie obłożenie łóżek w placówce oscyluje wokół granicy 61%. Na oddziale okulistycznym to tylko 16%. To, zdaniem starosty, daje możliwość do redukcji nadwyżki łóżek.

Władze powiatu ubolewają nad tym, że za wyśrubowanymi wymogami zatrudnienia pielęgniarek w szpitalach nie idą pieniądze. Funduszy na ten cel nie przeznaczy ani Ministerstwo Zdrowia, ani NFZ. Raciborski wicestarosta i tak się obawia, że szpitala nie będzie stać na zatrudnienie dodatkowych 20 pielęgniarek, ale jak zaznacza, w tej kwestii szpital może liczyć na pomoc ze strony powiatu. Na pytanie: Skąd szpital pozyska dodatkowe 20 etatów? Marek Kurpis odpowiedział, że szpital ma bardzo dobrą renomę w regionie i to powinno przekonać pielęgniarki do zatrudnienia się w raciborskiej lecznicy.

Więcej w temacie norm zatrudnienia pielęgniarek w raciborskim szpitalu pisaliśmy TU.

EmZet

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here