„Mam prawo do… ” Nowy cykl spotkań w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]

0
"Mam prawo do... " Nowy cykl spotkań w raciborskiej bibliotece

Budzący wiele pytań i wątpliwości temat przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności został przedstawiony przez Elżbietę Sokołowską i Arkadiusza Olejarnika.

Kiedy dochodzi do przekształcenia prawa użytkowania wieczystego? Jakich gruntów dotyczy przekształcenie? Jakie kroki należy podjąć? I ile to kosztuje? W bibliotece odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu edukacji prawnej „Mam prawo do…” organizowane przez Sąd Rejonowy w Raciborzu oraz Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Raciborzu.

- reklama -

Budzący wiele pytań i wątpliwości temat przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności został przedstawiony w bibliotece w przystępny i ciekawy sposób przez Elżbietę Sokołowską – naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Racibórz oraz Arkadiusza Olejarnika – przewodniczącego Wydziału V Ksiąg Wieczystych SR w Raciborzu.

– Wprowadzona 1 stycznia tego roku ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów jest ustawą bardzo świeżą, ale już budzącą wiele kontrowersji. Dlatego właśnie nasz cykl w bibliotece postanowiliśmy rozpocząć właśnie od tego tematu – mówi Marzena Korzonek, prezes Sądu Rejonowego w Raciborzu, która otworzyła czwartkowe spotkanie.

Prowadzący odpowiadali na liczne pytania publiczności, wskazali gdzie można uzyskać niezbędną pomoc oraz rozwiali wszelkie niepokoje towarzyszące temu tematowi. Goście biblioteki przypomnieli m.in. czym różni się użytkowanie wieczyste od prawa własności, jakie korzyści płyną z przekształcenia oraz jak wygląda sama procedura. Wszystko w formie praktycznego przewodnika, bez zbędnych paragrafów.

Cykl edukacji prawnej „Mam prawo do…” jest kolejnym działaniem raciborskiej biblioteki i Sądu Rejonowego. Zakłada on m.in. organizację wykładów i wydarzeń mających na celu w przystępny sposób przybliżyć mieszkańcom zagadnienia i regulacje prawne o praktycznym znaczeniu w codziennym życiu. Kolejne wydarzenia zaplanowane zostały na 15 marca – Dzień Edukacji Prawnej oraz 23 maja – Dzień Wymiaru Sprawiedliwości.

fot. MiPBP w Raciborzu
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here