Zmarł Zdzisław Drozd – były komendant raciborskiej Straży Pożarnej

0
zmarl zdzislaw drozd
fot. raciborz.kppsp.gov.pl

11 lutego 2019 roku, w wieku 89 lat, zmarł ppłk poż. Zdzisław Drozd, były Komendant Powiatowy Straży Pożarnej w Raciborzu, zasłużony funkcjonariusz dla ochrony przeciwpożarowej powiatu raciborskiego.

Zdzisław Drozd urodził się 29 czerwca 1929 roku we Lwowie. W 1945 roku wyjechał ze Lwowa i osiedlił się w Koźlu. W 1947 roku wstąpił do Ochotniczej Straży Pożarnej w Koźlu, gdzie pełnił obowiązki mechanika i zastępcy naczelnika O.S.P. W 1949 roku ukończył kurs dowódców sekcji O.S.P. a w 1950 roku kurs dowódców plutonu O.S.P. W tym też 1950 roku ukończył w Nysie trzymiesięczny kurs dla zawodowych podoficerów pożarnictwa. Po mianowaniu na stopień kaprala pożarnictwa z dniem 01 lipca 1950 r. podjął pracę w Powiatowej Komendzie Straży Pożarnych w Koźlu w charakterze zastępcy Komendanta Powiatowego.

- reklama -

Od 4 kwietnia do 18 września 1957 roku przechodził przeszkolenie w zakresie zawodowego oficera pożarnictwa w C.O.S.P. oddział w Łodzi i uzyskał stopień ppor. pożarnictwa. 1 października 1951 roku został mianowany Komendantem Powiatowym Straży Pożarnych w Głubczycach, gdzie pracował do września 1964 roku.

W 1956 roku otrzymał stopień młodszego kapitana pożarnictwa, a w 1962 roku po ukończeniu wieczorowej szkoły średniej i zdaniu egzaminu dojrzałości otrzymał stopień kapitana pożarnictwa.

1 października 1964 został przeniesiony do pracy w Komendzie Powiatowej Straży Pożarnych w Raciborzu na stanowisko Komendanta Powiatowego. Okres służby w jednostce w Raciborzu to budowa od podstaw pożarnictwa. Reaktywowanie OSP, organizacja Zawodowej Straży Pożarnej w Raciborzu, szkolenie członków OSP oraz funkcjonariuszy pożarnictwa. Ten okres służby był najbardziej efektywnym czasem.

W 1966 roku ukończył szkołę oficerów pożarnictwa w Warszawie. Dnia 19 maja 1974 roku został mianowany na stopień starszego kapitana pożarnictwa, a 5 marca 1975 ukończył pozytywnie roczny Wyższy Kurs Doskonalenia Oficerów w W.O.S.P w Warszawie.

Od 1 lipca 1975 roku w związku ze zmianą podziału administracyjnego państwa, został przemianowany na Komendanta Rejonowego Straży Pożarnych w Raciborzu.

W maju 1978 roku minister spraw wewnętrznych nadał mu stopień podpułkownika pożarnictwa. Od 31 listopada 1979 r. do sierpnia 1982 r. ze względu na zły stan zdrowia przeszedł na rentę inwalidzką. Od 1 września 1982 r. został przywrócony do Służby w pożarnictwie i mianowany zastępcą Komendanta Rejonowego w Raciborzu. Obowiązki te pełnił do 30 czerwca 1989 r., kiedy przeszedł w stan spoczynku po ukończeniu sześćdziesiątego roku życia.

Przez okres prawie 40 lat służby starał się wykonywać swe obowiązki sumiennie, solidnie i uczciwie. Jest nadal wzorem dowódcy i strażaka. To Komendant, o którym mówi już trzecie pokolenie strażaków raciborskich.

Za zasługi w czasie długoletniej służby ppłk Zdzisław DROZD został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Został uhonorowany Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Złotą Odznaką Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej.

/raciborz.kppsp.gov.pl oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here