Od teraz dowód osobisty unieważnimy na komisariacie. Nie musimy już iść do urzędu

Jeśli zgłosimy kradzież dowodu na policji, informacja na ten temat od razu pojawia się w Rejestrze Dowodów Osobistych. fot.: bip policja

Jeśli jesteś ofiarą przestępstwa – ktoś ukradł Ci portfel, w którym miałeś dokumenty – musisz iść na Policję, by unieważnić dowód. Do niedawna konieczna była też wizyta w urzędzie. Już nie jest.

Do tej pory samo zgłoszenie na policji nie wystarczyło, by odpowiedni zapis o unieważnieniu trafił do Rejestru Dowodów Osobistych (RDO). Konieczne było oddzielne zgłoszenie w urzędzie. Można to było zrobić online za pośrednictwem usługi Zgłoś utratę dowodu osobistego lub osobiście – w urzędzie.

- reklama -

Teraz jest łatwiej. Jeśli zgłosimy kradzież dowodu na policji, informacja na ten temat od razu pojawia się w Rejestrze Dowodów Osobistych. To oznacza, że nie musimy iść jeszcze do urzędu. Już w pierwszym dniu działania nowego systemu – Policja unieważniła w ten sposób 28 dowodów.

Jeśli Twój dowód zaginął, nikt go nie ukradł, po prostu nie możesz go znaleźć – skorzystaj z wciąż działającej e-usługi Zgłoś utratę albo uszkodzenie swojego dowodu osobistego.

Kradzież lub zagubienie dowodu osobistego należy też bezzwłocznie zgłosić w dowolnym banku (nawet jeśli nie posiadamy konta bankowego). Dzięki temu zadbamy o swoje bezpieczeństwo i pozwoli to ochronić się przed ewentualną próbą oszustwa.

publ.: EmZet
#MC

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here