Drzewa w Raciborzu zaatakował pluskwiak. Jak go zwalczyć?

2
Pluskwiaki w Raciborzu. Fot. UM Racibórz
Pluskwiaki w Raciborzu. Fot. UM Racibórz

Zaleca się mechaniczną likwidację skupisk owadów w okresie zimowym i wczesnowiosennym np. przez ręczne zbieranie owadów lub stosowanie odkurzaczy przemysłowych.

Na pniach drzew na terenie miasta Racibórz masowo pojawiły się owady – pluskwiaki. Owad został zidentyfikowany przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Katowicach i należy do gatunku Oxycarenus lavaterae.

- reklama -

Obecnie nie ma zarejestrowanych środków przeznaczonych do likwidacji tego szkodnika. Owady zimując, tworzą skupiska na pniach i konarach drzew, głównie lip. Zgodnie ze wskazaniami Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa zaleca się mechaniczną likwidację skupisk owadów w okresie zimowym i wczesnowiosennym np. przez ręczne zbieranie owadów lub stosowanie odkurzaczy przemysłowych.

Na wiosnę owady składają jaja w zagłębieniach kory, a latem przelatują na wyższe partie drzew, gdzie powodują uszkodzenia liści. Ze względu na fakt, że szkodnik ten występuje w bardzo dużych ilościach, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie masowo wlatywał do mieszkań, dlatego mieszkańcy proszeni są o podjęcie działań w kierunku jego zwalczania.

oprac. /kp/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

2 KOMENTARZE

  1. Micz

    Acha, czyli miasto ma nas gdzieś i nic z tym nie zrobi? Sami mamy sobie to usuwać? żenada…

  2. Lokator

    To znaczy mamy zbierać sami te pluskwiaki albo kupić sobie odkurzacze przemysłowe. Mądrej rady aż miło się czyta..

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here