Drzewa w Raciborzu zaatakował pluskwiak. Jak go zwalczyć?

Pluskwiaki w Raciborzu. Fot. UM Racibórz
Pluskwiaki w Raciborzu. Fot. UM Racibórz

Zaleca się mechaniczną likwidację skupisk owadów w okresie zimowym i wczesnowiosennym np. przez ręczne zbieranie owadów lub stosowanie odkurzaczy przemysłowych.

Na pniach drzew na terenie miasta Racibórz masowo pojawiły się owady – pluskwiaki. Owad został zidentyfikowany przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Katowicach i należy do gatunku Oxycarenus lavaterae.

- reklama -

Obecnie nie ma zarejestrowanych środków przeznaczonych do likwidacji tego szkodnika. Owady zimując, tworzą skupiska na pniach i konarach drzew, głównie lip. Zgodnie ze wskazaniami Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa zaleca się mechaniczną likwidację skupisk owadów w okresie zimowym i wczesnowiosennym np. przez ręczne zbieranie owadów lub stosowanie odkurzaczy przemysłowych.

Na wiosnę owady składają jaja w zagłębieniach kory, a latem przelatują na wyższe partie drzew, gdzie powodują uszkodzenia liści. Ze względu na fakt, że szkodnik ten występuje w bardzo dużych ilościach, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie masowo wlatywał do mieszkań, dlatego mieszkańcy proszeni są o podjęcie działań w kierunku jego zwalczania.

oprac. /kp/

- reklama -

2 KOMENTARZE

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here