Ponad 50 kandydatów na żołnierzy WOT przekroczyło bramę jednostki w Gliwicach [ZDJĘCIA]

Wojska Obrony Terytorialnej 13 SBOT , WCIELENIE Fot. Irek Dorozanski / DWOT

Punktualnie o 7:00 rozpoczęła się z pewnością jedna z ich największych przygód życia.

To już piąte w województwie śląskim powołanie do OT (Obrony Terytorialnej). Wśród kandydatów jest 6 kobiet.

- reklama -

Wcielenie to pierwszy dzień tzw. szesnastki, czyli 16-dniowego szkolenia podstawowego. Biorą w nim osoby, które do tej pory nie miały do czynienia ze służbą wojskową. W trakcie wcielenia kandydaci zostają umundurowani, otrzymają ekwipunek oraz załatwiane zostaną kwestie ewidencyjne. Ochotnicy poddawani są również ocenie sprawności fizycznej, która obejmuje „test wejściowy”. Wyniki zostaną wykorzystane w dalszej służbie a po roku na kolejnym teście z wf-u, oceniony zostanie postęp jakiego prze ten czas na szkoleniu dokonał.

Podczas 16 dni szkolenia największy nacisk położony będzie na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, taktykę oraz zasad zachowania na polu walki. Kandydaci nauczą się też udzielania pierwszej pomocy oraz topografii. „Szesnastkę” kończy przysięga, która odbędzie się 6 kwietnia w Gliwicach.

13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej rozpoczęła formowanie ubiegłym roku. Obecnie trwa proces pozyskiwania kandydatów do służby. Obecnie w województwie śląskim jest ponad 500 terytorialsów.

Wojska Obrony Terytorialnej jako piąty rodzaj sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych powstały z początkiem 2017 roku. Obecnie w Wojskach Obrony Terytorialnej służbę pełni ponad 18 500 żołnierzy w tym 3 tysiące zawodowych. Średnia wieku terytorialsów to 32 lata. 13 procent żołnierzy OT stanowią kobiety.

WOT opiera swój potencjał na żołnierzach – ochotnikach. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy – WOT daje więc możliwość pogodzenia życia rodzinnego i zawodowego ze służbą.
Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

Wojska Obrony Terytorialnej kontynuują współcześnie misję Armii Krajowej. Dziedziczenie tradycji AK przez WOT wynika wprost z bliskości formy działania obydwu formacji, jak również potrzeby budowy etosu WOT na wartościach, z którymi identyfikują się żołnierze.
13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej jest pierwszą brygadą, w której będą służyć psy poszukiwawczo – ratownicze. Właśnie trwa wdrażanie programu pilotażowego K9.

publ.: EmZet

#WOT

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj