W Rybniku i Wodzisławiu powstają Centra Przesiadkowe. Czy podobna infrastruktura powstanie kiedyś w Raciborzu? [ZDJĘCIA]

Centrum Przesiadkowe w Rybniku

Rybnik, to kolejne miasto w regionie, po Wodzisławiu Śląskim, które inwestuje w infrastrukturę przesiadkową wokół dworca kolejowego. Co z Raciborzem?

W Rybniku przy ul. Kościuszki, naprzeciwko dworca kolejowego trwa budowa centra przesiadkowego, które będzie ważnym elementem systemu zrównoważonej mobilności miejskiej. Centrum przesiadkowe obok rybnickiego dworca głównego będzie miejscem obsługi rowerzystów, wyposażonym w stojaki na rowery, szafki rowerowe, wiaty rowerowe, ławki, kosze. Cały teren zostanie utwardzony kostką z wydzieleniem rabat kwiatowych i trawników. Wybudowane zostaną również siedziska w postaci podestów z drewna egzotycznego.

- reklama -

Osoby dojeżdżające do pracy np. pociągiem do Katowic, będą mogły dojechać do dworca na rowerze, zostawić go w wiacie z odpowiednimi zabezpieczeniami i po powrocie ponownie przesiąść się na rower.

Centrum przesiadkowe jest jednym z elementów dofinansowanego z UE projektu obejmującego poprawę jakości infrastruktury istniejących centrów przesiadkowych oraz infrastruktury dedykowanej ruchowi rowerowemu.

– Projekt zakłada realizację siedmiu zadań – przypomina prezydent Rybnika Piotr Kuczera. – Trzy z nich dotyczą rozbudowy istniejących centrów przesiadkowych w celu dostosowania ich do obsługi ruchu rowerowego, takich jak parkingi Bike&Ride oraz ułatwienia przesiadania się z samochodu na transport publiczny, czyli parkingi Park&Ride czy strefy Kiss&Ride. Pozostałe cztery zadania dotyczą rozwoju infrastruktury dedykowanej rowerom – dodaje.

Wodzisław Śląski

W Wodzisławiu Śląskim budowa Centrum Przesiadkowego to projekt nierozerwalnie związany z rewitalizacją dworca kolejowego. W ramach stworzenia Centrum obecnie budowane są m.in. parking na styku ul. Rybnickiej i Jana Pawła II oraz ścieżka łącząca Stare Miasto z Rodzinnym Parkiem Rozrywki „Trzy Wzgórza”.

Ideą projektu budowy wodzisławskiego Centrum Przesiadkowego jest zagospodarowanie terenu wokół obiektu dworca kolejowego w celu stworzenia zintegrowanego węzła przesiadkowego, łączącego w jednym punkcie miasta transport kolejowy, autobusowy, rowerowy i samochodowy. Projekt jest ukierunkowany na zwiększenie atrakcyjności komunikacji publicznej – komunikacji autobusowej oraz komunikacji kolejowej dla mieszkańców oraz wsparcie gospodarki niskoemisyjnej na terenie miasta.

Projekt wodzisławskiego Centrum Przesiadkowego obejmuje m.in.przebudowę, rozbudowę i remont budynku wodzisławskiego dworca kolejowego, zagospodarowanie terenu wokół dworca, budowę tras rowerowych, budowę infrastruktury liniowej prowadzącej z Radlina do Centrum Przesiadkowego w Wodzisławiu Śląskim.

W ramach budowy Centrum Przesiadkowego zaplanowano również utworzenie parkingu na części skweru na styku ul. Rybnickiej i Jana Pawła II, miejsca do bezpiecznego pozostawienia rowerów, wypożyczalni rowerów czy parkingu dla osób niepełnosprawnych.

Racibórz

W Raciborzu nie ma obecnie planów wybudowania podobnej infrastruktury, jak w Rybniku czy Wodzisławiu. Jednym z problemów jest też brak ścieżek rowerowych w pobliżu dworca, aby można było dojechać tam na rowerze, nie mówiąc o tym, aby swój jednoślad bezpiecznie zostawić na czas swojej nieobecności. Remont budynku raciborskiego dworca kolejowego, ma ruszyć do 2023 roku w ramach rządowego projektu rewitalizacji dworów kolejowych. Jak zapewniał nas  Michał Woś – członek zarządu województwa śląskiego – termin ten jest realny, pod warunkiem wykonania najpierw zapowiedzianej przybudowy stacji kolejowej. Obecnie wyłoniono, w drodze przetargu, wykonawcę dokumentacji projektowej w tym zakresie.

W Rybniku w celu realizacji inwestycji sięgnięto po środki z UE w ramach projektu obejmującego poprawę jakości infrastruktury dedykowanej ruchowi rowerowemu. W Wodzisławiu budowa kompleksowego centrum przesiadkowego jest również realizowana przy wsparciu środków unijnych. Na wspólny projekt Wodzisławia i Radlina, Unia Europejska przeznaczyła prawie 6 mln zł. Ponad 2 mln pochodzi ze środków własnych.

publ.: EmZet

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here