Do służby w WOT chętnych nie brakuje. Prawie tysiąc osób na tzw. „zapoznaniu” [ZDJĘCIA]

0
13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej prowadzi tzw. "zapoznanie"

Już blisko tysiąc mieszkańców województwa śląskiego zapoznało się już z zasadami pełnienia służby, strukturą 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, warunkami rekrutacji oraz szkolenia. Wielu z nich służy już w tej formacji.

Podczas tak zwanego zapoznania, dowódca gliwickiego batalionu podpułkownik Sławomir Kożuch opisuje krok po kroku między innymi to jak wygląda 16. dniowe szkolenie, które kończy się „pętlą taktyczną” czyli egzaminem podsumowującym zdobyte umiejętności.
Zapoznanie to jeden z kroków na drodze do Wojsk Obrony Terytorialnej.
Jest prowadzone tylko w tym rodzaju sił zbrojnych. W jego trakcie kandydaci mają szansę zderzyć oczekiwania z rzeczywistością i zapoznać się z warunkami pełnienia służby w przyszłej jednostce wojskowej. Podczas takiej wizyty kandydat poznaje dowódcę, ma okazję zobaczyć obiekty szkoleniowe oraz poznaje harmonogram szkolenia.

- reklama -

Kolejnym krokiem, by zostać żołnierzem Wojsk Obrony Terytorialnej, jest rozmowa kwalifikacyjna. Następnie po pozytywnym przejściu badań lekarskich kandydaci do WOT otrzymają powołanie i udadzą się na szkolenie.

Kandydatami do WOT w korpusie szeregowym mogą być osoby w wieku
od 18 do 55 lat. Każdy kto chce dołączyć do „terytorialsów” najpierw powinien się zgłosić do Wojskowej Komisji Uzupełnień.
Przyszli żołnierze OT, którzy do Gliwic przyjeżdżają z całego województwa mogą także zapoznać się z wyposażeniem „terytorialsa” oraz obiektami na jakich będą mieli okazję ćwiczyć podczas szkolenia. Jak podkreśla dowódca 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, pułkownik Tomasz Białas, WOT jako jedyny rodzaj sił zbrojnych dają możliwość połączenia dotychczasowej pracy zawodowej ze służbą Ojczyźnie.

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj sił zbrojnych obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Wojsk Specjalnych i Marynarki Wojennej.
13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej rozpoczęła formowanie w 2018 roku. Obecnie w 13. ŚBOT służy ponad 600. „terytorialsów”. Ich misją po trzyletnim szkoleniu będzie obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju
to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.
W czasie wojny żołnierze Obrony terytorialnej będą wsparciem wojsk operacyjnych
w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

EmZet

#WOT

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here