„Chroń mnie przed takimi „objawieniami”” – Ryszard Frączek o filmie „Tylko nie mów nikomu”

Dokument jest żywo komentowany również przez raciborzan. Swoje zdanie na temat filmu, którego jeszcze wtedy de facto nie mógł zobaczyć, wyraził m.in. raciborski przedsiębiorca, były radny miejski - Ryszard Frączek. fot.: arch/materiały prasowe

Dokument Tomasza Sekielskiego, o pedofilii w polskim Kościele wzbudził wiele kontrowersji. Do drastycznego obrazu odnieśli się także raciborzanie.

Reportaż „Tylko nie mów nikomu” braci Sekielskich robi furorę w sieci. Po niespełna 48 godzinach od publikacji, odtworzono go już ponad siedem milionów razy. Film można oglądać w serwie YouTube. Wstrząsający reportaż o pedofilii w Kościele i próbach niejednokrotnego tuszowania przez tę instytucję nagannego procederu rozpalił do czerwoności opinię publiczną.

- reklama -

Dokument jest żywo komentowany również przez raciborzan. Swoje zdanie na temat filmu, którego jeszcze wtedy de facto nie mógł zobaczyć, wyraził m.in. raciborski przedsiębiorca, były radny miejski – Ryszard Frączek. Były Prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich postanowił skomentować post prawicowego publicysty Tomasza Terlikowskiego, który wyrażał swoje obawy odnośnie premiery filmu Tomasza Sekielskiego „Tylko nie mów nikomu”, która miała nastąpić za kilkadziesiąt godzin. Terlikowski pisał: „Jutro wybuchnie bomba (obawiam się, że nie będzie to kapiszon) w postaci filmu Tomasza Sekielskiego. Nie, nie oglądałem go jeszcze, ale z informacji jakie docierają wynika, że historie jakie przedstawia dziennikarz są prawdziwe, a to oznacza, że trzeba się z nimi zmierzyć. Nie wystarczy oznajmić z oburzeniem, że to kolejny atak na Kościół. Trzeba uczciwie odpowiedzieć na pytanie, czy, a jeśli tak, to kto i dlaczego ich chronił, czy ich historie są wyjątkiem od reguły czy przykrą regułą. Ta odpowiedź należy się nie tyle mediom, ile wiernym, którzy powierzają Kościołowi swoje dzieci.

Taka retoryka nie spodobała się najwidoczniej raciborskiemu przedsiębiorcy Ryszardowi Frączkowi, który postanowił odpowiedzieć na post Terlikowskiego komentarzem:  „Chroń mnie Panie Boże, przed wodą, ogniem i Sekielskim i jego „objawieniami„.

Nie wiadomo czy R. Frączek zdecydował się ostatecznie obejrzeć film, gdyż od tego czasu nie wyraził swojego zdania w tym temacie. Nie wiemy również co autor komentarza miał na myśli pisząc o „objawieniach” Sekielskiego? Być może objawieniem było dla niego to, że problem pedofilii w kościele faktycznie istnieje i od momentu publikacji filmu, niezmiernie trudno będzie temu zaprzeczyć czy zamieść, jak to w wielu wypadkach bywało, sprawę pod dywan. Wypowiedzi hierarchów kościelnych pokroju arcybiskupa Głodzia, raczej w tym nie pomogą, a jak widać, tylko zaostrzają to sytuację.

Swoje zdanie na temat obrazu Sekielskich wyraził również pochodzący z Raciborza Marek Migalski – doktor habilitowany nauk społecznych, nauczyciel akademicki, publicysta polityczny i polityk, poseł do Parlamentu Europejskiego VII kadencji. Jego zdanie jest zgoła odmienne i bardzo mocne w swoim przekazie. Za pośrednictwem serwisu Twitter napisał: „Skłamałbym twierdząc, że film @sekielski 'ego pozbawił mnie „daru wiary”, bo stało się to wcześniej. Ale on potwierdza, że ów dar stracili także księża. Gdyby wierzyli w sprawiedliwego Boga, Jego Syna i Ducha Święto, nigdy nie robiliby tych obrzydliwych rzeczy. Bali by się.”

Kilka godzin później, kiedy z ust prymasa Polski – Arcybiskupa Wojciecha Polaka – padło słowo „przepraszam”, dodał: „Polacy wdzięczni, bo przywódcy Kościoła powiedzieli „przepraszam” ofiarom księży pedofili. Dobrze się stało, ale „przepraszam” załatwia sprawę potrącenia w autobusie. Teraz czas na kary dla przestępców i zadośćuczynienie dla ofiar.”

Cały film zobaczymy tutaj:

EnDe

- reklama -

5 KOMENTARZE

  1. Donosik? Przecież Frączek nie powiedział niczego, co by warte było medialnego odnotowania. No, chyba że na zasadzie korzenia raciborskiego.

  2. Oburzajace jest to, że ktoś się oburza na fakt ujawnienia, upublicznienia tak oburzajacych rzeczy związanych z osobami duchownym.

  3. Ten człowiek nigdy nie prezentował, ani swoimi wypowiedziami, ani zachowaniem, ani też swoją „firmą” żadnego poziomu. Jak bardzo trzeba być zakłamanym, żeby opowiadać takie rzeczy…

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here