IV Dni służebnicy Bożej s. M. Dulcissimy Hoffmann SMI odbyły się w Raciborzu

 

W dniach 16–18 maja 2025 roku odbyła się czwarta edycja Dni Dulcissimiańskich – wyjątkowego wydarzenia poświęconego duchowemu dziedzictwu służebnicy Bożej s. M. Dulcissimy Hoffmann SMI. Tegoroczne obchody zgromadziły licznych gości, duchownych, naukowców i mieszkańców regionu, którzy wspólnie oddali hołd tej niezwykłej postaci – przez modlitwę, refleksję i kulturę.

- reklama -

Wydarzenie rozpoczęło się w piątkowy wieczór czuwaniem modlitewnym w kościele pw. św. Ap. Mateusza i Macieja w Raciborzu-Brzeziu. Wspólna modlitwa stała się symbolicznym otwarciem obchodów, przypominając o głębokiej duchowości s. Dulcissimy, której życie pozostaje inspiracją dla wielu.

W sobotę uczestnicy spotkali się na Zamku Piastowskim w Raciborzu, gdzie odbyło się sympozjum zatytułowane „S. M. Dulcissima w dziełach sztuki i oratorstwie”. Wśród prelegentów znaleźli się wybitni badacze, duchowni i publicyści, w tym red. Agnieszka Bugała, Ewa Krzemienowska, ks. prof. Antoni Reginek, ks. prof. Marek Lis, ks. dr Bartłomiej Kuźnik i ks. dr Przemysław Krakowczyk SAC. Ich wystąpienia dotyczyły duchowości s. Dulcissimy oraz jej obecności w literaturze, muzyce i sztuce sakralnej.

Po zakończeniu sympozjum w kościele pw. św. Jana Chrzciciela odprawiona została uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem biskupa Jana Kopca. Po liturgii uczestnicy wzięli udział w medytacji ikonograficznej oraz w debacie zatytułowanej „Czy współczesny świat potrzebuje świętych? Aktualność świętych w naszych czasach”, w której głos zabrali s. Jolanta Zielińska SSpS, prof. Aleksander Bańka oraz ks. dr Przemysław Sawa. Dyskusja potwierdziła, że świętość, mimo zmieniających się czasów, pozostaje niezmiennie aktualna i potrzebna.

Wieczorem odbył się poruszający koncert Marcina Stycznia pt. „Święci”, który zgromadził licznych słuchaczy i był artystycznym zwieńczeniem dnia pełnego duchowej i intelektualnej refleksji.

Finał Dni Dulcissimiańskich miał miejsce w niedzielę i rozpoczął się Eucharystią pod przewodnictwem bp. Andrzeja Czai w kościele pw. św. Ap. Mateusza i Macieja. Następnie, w ogrodzie klasztornym w Brzeziu, odbył się rodzinny piknik, który zgromadził mieszkańców i gości w atmosferze wspólnoty i radości. Zwieńczeniem całego wydarzenia był Majowy Koncert Muzyki Sakralnej z udziałem Chóru Brzezie, Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej PSM oraz zaproszonych artystów. Muzyka niosła ze sobą przesłanie pokoju i duchowego piękna, zamykając obchody w podniosłym nastroju.

Organizatorem Dni Dulcissimiańskich było Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej, we współpracy z Powiatem Raciborskim i Zamkiem Piastowskim w Raciborzu. Serdeczne podziękowania kierowane są do wszystkich uczestników, prelegentów i artystów, którzy uczynili to wydarzenie wyjątkowym świadectwem duchowości, kultury i wspólnoty.

i

 

Zobacz również relacje z koncertu, który odbył się w ramach Dni Dulcissimiańskich.

 


MAJOWY KONCERT MUZYKI SAKRALNEJ 18/05/2025

CZĘŚĆ PIERWSZA

  1. Ennio Morricone „Obój Gabriela” z filmu Misja – Alicja Guzdek flet.
  2. Johann Sebastian Bach „Arioso” – Martyna Dzwonowska wiolonczela.
  3. Francesco Durante „Preghiera” – Nicola Prygiel skrzypce.
  4. Karel Błażej Kopřiva „Salve Regina” – duet: Marta Gamrot-Wrzoł i Ester Gattnarová, Natalia Olczak klawesyn.
  5. Koncert gitarowy D-dur A. Vivaldi – Jakub Moroziński gitara.

CZĘŚĆ DRUGA

  1. Antonín Dvořák „Largo” z IX Symfonii „Z Nowego Świata”.
  2. Karl Jenkins „Cantate Domino”.
  3. Andrew Lloyd Webber „Pie Jesu” duet: Marta Gamrot-Wrzoł i Ester Gattnarová.
  4. „You Raise Me Up” z repertuaru Josha Grobana.
  5. Zdeněk Fibich „Missa Brevis” F major.

Wspólnie wystąpiły:
– Hlučínský pěvecký sbor
– Chrámový sbor, Pišť
– Chrámový sbor, Kobiernice
– Chrámový sbor P. C. Lelka, Dolní Benešov
– Chór parafii św. Anny, Krzyżanowice
– Chór BRZEZIE, Racibórz
– Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna PSM I i II stopnia im. Ludomira Różyckiego z Gliwic pod dyrekcją Andrzeja Rosoła.

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj