Festiwal Kultury Żydowskiej – co jeszcze w ten weekend?

0
Oliwia Urbanowska

Festiwal Kultury Żydowskiej Kugel na Zamku Piastowskim, Miejskie Zawody Sportowo-Pożarnicze w Raciborzu-Markowicach, Bieg Bez Barier na stadionie OSiR czy koncert ArmoniEnsemble Guitar Trio w kościele św. Jana Chrzciciela – zobacz, co jeszcze odbędzie się w najbliższych dniach w regionie.

Muzyka sefardyjska i klezmerska, widowisko teatralne z muzyką na żywo i monodram, a także warsztaty kaligrafii, ceramiki i kuchni żydowskiej tworzą program 1. edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej Kugel, który odbędzie się 25 maja na dziedzińcu Zamku Piastowskiego w Raciborzu. Początek o godz. 18:30.

- reklama -

Gwiazdą festiwalu będzie Anna Riveiro, jedna z najpopularniejszych polskich wokalistek muzyki sefardyjskiej, która w duecie z Marcinem Davidem Królem zagra koncert „W Krainie Sefarad”. Instrumentarium duetu to (Anna Riveiro) śpiew, gitara, lira korbowa oraz (Marcin David Król) skrzypce.

Atrakcją wieczoru będzie także plenerowe widowisko teatralne w wykonaniu Midraszowego Teatru Żydowskiego – „Chłopiec z zapałkami”. Spektaklowi towarzyszą ostre rockowe brzmienia granej na żywo przez zespół the Goods muzyki, a także wideoprojekcje ukazujące przedwojenny Racibórz i jego żydowskich mieszkańców.

Drugie działanie teatralne podczas Festiwalu to monodram „Parasol” w wykonaniu Oliwii Urbanowskiej z Midraszowego Teatru Żydowskiego.

Festiwal zamknie późnym wieczorem koncert w wykonaniu wybitnego duetu klezmerskiego – Duo Ruach. Tworzą go Dorothea Hegeduess (klarnet) oraz Bogusław Hegeduess (gitara, mandolina), którzy zabiorą nas w muzyczną wyprawę do „Starego Świata” żydowskiej diaspory.

Wcześniej, w godzinach okołopołudniowych, będą odbywały się warsztaty kaligrafii, ceramiki oraz kuchni żydowskiej.

Podczas warsztatów ceramiki uczestnicy poznają podstawy pracy z gliną, nauczą się posługiwać podstawowymi dla tego rzemiosła narzędziami i dowiedzą się, czym jest relief, a przede wszystkim wykonają kafelek ceramiczny w formie płaskorzeźby. W czasie zajęć z kaligrafii hebrajskiej uczestnicy zapoznają się z alfabetem hebrajskim, nauczą się posługiwania typowymi narzędziami do kaligrafii i wykonają ozdobny napis bądź kompozycję typograficzną. Warsztaty poprowadzą Małgorzata Dobrucka oraz Paweł Dobrucki z cieszyńskiej pracowni Mistrz i Małgorzata.

Warsztaty kuchni żydowskiej poprowadzą związane z Midraszowym Teatrem Żydowskim Ewa Więckowska i Yulia Peterson.

Zadanie jest finansowane ze środków Miasta Racibórz. Partnerem przedsięwzięcia jest Zamek Piastowski w Raciborzu. Festiwal organizuje Stowarzyszenie Midraszowy Teatr Żydowski z Raciborza.

Program festiwalu:
11:00-13:00 Warsztaty ceramiki*
11:00-13:00 Warsztaty kaligrafii*
12:00-14:00 Warsztaty kulinarne* (Migawka Cafe)
18:30 Oficjalne rozpoczęcie
19:00-19:30 Monodram „Parasol” – Midraszowy Teatr Żydowski
19:30-20:45 Koncert w wykonaniu Anny Riveiro oraz Marcina Dawida Króla
21:00-21:45 Spektakl „Chłopiec z Zapałkami” –  Midraszowy Teatr Żydowski oraz zespół The Goods (muzyka na żywo)
22:00-23:30 Koncert Duo Ruach

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

*Ilość miejsc na warsztaty jest ograniczona, zapisy obowiązują pod nr 691250965 (po godz. 15:00).

festiwal kultury zydowskiej raciborz

SPRAWDŹ ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ»

DOWIEDZ SIĘ, CO BĘDZIE SIĘ DZIAŁO W CZASIE WEEKENDU W OKOLICY»

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here