Które psy gryzą najczęściej? Najnowsze badania

0
Które psy gryzą
Sprawcami około 60 % badanych przypadków pogryzień były psy rasy nieznanej. Fot. freepik

Wyniki badań mogą być zaskakujące. Okazuje się bowiem, że najczęściej gryzą tak zwane „mieszańce”.

Naukowcy z The Ohio State University College of Medicine i The Ohio State University Wexner Medical Center przeprowadzili badania, które sprawdziły jakie psy najczęściej gryzą dzieci. Pod uwagę wzięto m.in. rasę oraz budowę psa. Podstawą do ich badań były urazy, z którymi zmagali się lekarze z Nationwide Children’s Hospital oraz University of Virginia Health System.

- reklama -

Zaskakujące wyniki

Badania wykazały, że sprawcami około 60 % badanych przypadków pogryzień były psy rasy nieznanej, czyli tak zwane kundelki. Należy jednak pamiętać, że przyczyną wysokiej pozycji „mieszańców” może być po prostu duża liczebność tej grupy. Na drugim miejscu uplasowały się pitbule, na trzecim owczarki niemiecki.

Nie bez znaczenia wydaje się być także budowa psa. Zdaniem amerykańskich naukowców bardziej skłonne do agresji okazały się psy z szerokimi i krótkimi głowami (jak na przykład mopsy czy chow chow), ważące od 30 do 45 kilogramów. Te psy powodowały większe obrażenia.

Źródła agresji

Nic nie dzieje się bez przyczyny, warto więc pamiętać, że psy atakują, kiedy czują się zagrożone. Należy więc uświadamiać dzieciom, jak powinny postępować ze zwierzętami, aby nie prowokować niebezpiecznych zachowań. Dzieci nie powinny męczyć psów, krzyczeć na nie, ciągnąć za ogon czy, często nieświadomie, przytulać za mocno.

Warto mieć również świadomość, że pies często sygnalizuje swój dyskomfort, a atak można przewidzieć. Sygnałem ostrzegawczym powinny być dla nas wyszczerzone zęby psa, sztywne łapy, uniesiony ogon czy wzrok skupiony na człowieku. Nie warto jednak popadać w skrajności. Pies to najlepszy przyjaciel człowieka, ale jak każde zwierze może być niebezpieczne. Warto więc dobrze go traktować i nauczyć się odczytywać jego sygnały.

Wyniki badań zostału opublikowane w „International Journal of Pediatric Otorhinolaryngology”. Główny autor to dr Garth Essig z Wexner Medical Center w Ohio State.

/oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here