
Psy w WOT rozwijają swoje umiejętności razem z przewodnikami w Ośrodku Szkolenia Specjalistycznego Grup Poszukiwawczo-Ratowniczych K-9 w Kuźni Raciborskiej.
Szeregi 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej powiększyły się o nowego, wyjątkowego żołnierza. Jest nim Eragon – dwuletni owczarek belgijski, który niedawno z powodzeniem zdał egzamin specjalności ratowniczej terenowej klasy 0. Jego przyjęcie do służby stanowi wzmocnienie dla jednostki, która aktywnie uczestniczy w działaniach poszukiwawczo-ratowniczych na terenie województwa śląskiego.
Eragon, podobnie jak inne psy w Wojskach Obrony Terytorialnej, będzie kontynuował swoje szkolenie, aby rozwijać umiejętności wspólnie ze swoim przewodnikiem. Kluczowym miejscem dla rozwoju tych specjalistycznych zdolności jest Ośrodek Szkolenia Specjalistycznego Grup Poszukiwawczo-Ratowniczych K-9 w Kuźni Raciborskiej. Warto podkreślić, że w WOT psy nie są własnością wojska, lecz ich przewodników, co buduje silną więź i efektywność w działaniu. Dodatkowo wspomniana placówka niedawno uzyskała uprawnienia do certyfikowania psów ratowniczych.
Śląska Brygada Obrony Terytorialnej jest integralną częścią systemu zarządzania kryzysowego. Żołnierze tej formacji, w tym zespoły z psami ratowniczymi, regularnie współpracują z innymi służbami, takimi jak Policja i Państwowa Straż Pożarna, w akcjach poszukiwawczo-ratowniczych zaginionych osób. Ich zaangażowanie i skuteczność przyczyniają się do ratowania ludzkiego życia, a dołączenie Eragona zwiększy potencjał brygady w tym kluczowym obszarze.
fot. 13. ŚBOT
oprac. /kp/





![Jak naprawdę wygląda życie na statku? Spotkanie z Miłoszem Szymańskim w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA] Jak naprawdę wygląda życie na statku? Spotkanie z Miłoszem Szymańskim w raciborskiej bibliotece](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/11/milosz-szymanski.jpg)

![„Racibórz prozą zaczarowany” po raz dwunasty. Znamy zwycięzców konkursu [ZDJĘCIA] „Racibórz prozą zaczarowany” po raz dwunasty. Znamy zwycięzców konkursu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/11/slawek-gortych-21.jpg)




![Co czyta młodzież po obu stronach granicy? Polsko-czeskie seminarium w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/czy-mlodziez-w-czechach-czyta.jpg)
![Czy artysta ma prawo przekraczać granice? Debata na Stacji Młodych [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/11/debata-mlodych-stacja-mlodych.jpg)




![Tomasz Hynek nowym komendantem KPP w Raciborzu [ZDJĘCIA] Tomasz Hynek nowym komendantem KPP w Raciborzu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/10/kpp-raciborz-komendant-tomasz-hynek.jpg)

![Psy Wojsk Obrony Terytorialnej zdawały egzaminy w Kuźni Raciborskiej [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/11/13-sbot-kuznia-raciborska-psy.jpg)








