Raciborski Konwent Odrzański – wyzwania i szanse dla Raciborza [ZDJĘCIA]

2
Rozmowy podczas Raciborskiego Konwentu Odrzańskiego dotyczyły ustalenia strategii dla samorządów w obliczu wielkich wodnych inwestycji, które lada moment wejdą w fazę realizacji.

Wyzwania i szanse, jakie stawiają przed Raciborzem wielkie inwestycje wodne, były powodem organizacji pierwszego Raciborskiego Konwentu Odrzańskiego.

Wczoraj (28 maja 2019) w Urzędzie Miasta, na zaproszenie prezydenta Dariusza Polowego spotkali się: Gabriela Tomik, pełnomocnik Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Jarmila Uvírová, zastępczyni hejtmana Śląsko-Morawskiego Kraju (odpowiednik polskiego urzędu marszałkowskiego), Michał Woś, wicemarszałek Województwa Śląskiego oraz przedstawiciel Rady Kapitanów kpt. Czesław Szarek i Paweł Santarius ze Stowarzyszenia na rzecz rozwoju regionu Śląsko-Morawskiego.

- reklama -

Rozmowy podczas Raciborskiego Konwentu Odrzańskiego dotyczyły ustalenia strategii dla samorządów w obliczu wielkich wodnych inwestycji, które lada moment wejdą w fazę realizacji.

Chodzi m.in. o plan polskiego rządu dotyczący rozbudowy dróg wodnych. Zakłada on w pierwszej kolejności prace w kierunku użeglownienia rzeki Odry. Za południową granicą rząd czeski zlecił wykonanie studium wykonalności dla Kanału Odra – Łaba – Dunaj. Wyliczenia w studium wskazują, że połączenie Odry z Dunajem będzie ekonomicznie uzasadnione. Racibórz jako miasto ma swój atut w postaci Zbiornika Racibórz, który już w przyszłym roku ma zostać ukończony jako zbiornik suchy, napełniany tylko w razie podwyższonych stanów rzeki. W perspektywie ma być jednak przekształcony w zbiornik mokry. Tylko jako zbiornik mokry może pełnić funkcję w gospodarczym wykorzystaniu Odry.

Po Konwencie jego uczestnicy spotkali się z przedstawicielami mediów. Na briefingu zapowiedzieli wzajemne wsparcie i potwierdzili konieczność wykorzystania potencjału samorządów przy wspomnianych inwestycjach. Prezydent Dariusz Polowy zachęcał do działania, wskazując jako przykład sytuację w Magdeburgu, gdzie budowa śluzy zajęła Niemcom 20 lat. Nie można się zrażać tylko przygotować na długą drogę.

Raciborski Konwent Odrzański był nieformalnym wstępem do corocznego Forum Odrzańskiego w czeskim Boguminie. Prezydent Dariusz Polowy również tam przedstawi swoją wizję współdziałania samorządów i rządu w obliczu gospodarczego wykorzystania rzek.

 

EnDe, fot.: EnDe

- reklama -

2 KOMENTARZE

  1. JAK TY POLNY TRAKTUJESZ RODZICÓW ,KTÓRZY DO CIEBIE PRZYSZLI .BRAK CI DOBREGO WYCHOWANIA.ODRĘ ZOSTAW W SPOKOJU .W RACIBORZU JEST DUŻO SPRAW DO ROZWIĄZANIA.MASZ PEŁNO OBOWIĄZKÓW ,KTÓRYCH NIE WYKONUJESZ BO NIE MA CIEBIE W PRACY.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here