Festiwal Przedsiębiorczości w wodzisławskim Ekonomiku

0
Forum przedsiębiorczości

Tematem tegorocznej edycji była formalna i nieformalna edukacja w wymiarze lokalnym i europejskim.

W forum wzięli udział goście z zagranicy – wizytujące powiat wodzisławski delegacje powiatu Recklinghuasen w Niemczech i Jełgawa na Łotwie z szefami tych samorządów na czele. Szkolne Forum Ekonomiczne odbyło się po raz szósty w Zespole Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim.

- reklama -

Podczas wydarzenia głos zabrał starosta Leszek Bizoń, który podkreślił istotną rolę współdziałania szkół i przedsiębiorców na rzecz pełnego, rzetelnego ukształtowania młodego człowieka na niwie zawodowej. – Bardzo się cieszę, że wspólnie – środowiska nauczycielskie, samorządowcy, a nade wszystko prywatni przedsiębiorcy – spotykamy się po to, aby omówić i podjąć pewne kroki i zobowiązania dotyczące funkcjonowania szkolnictwa zawodowego w naszym powiecie (…). Serdecznie dziękuję wszystkim państwu przedsiębiorcom, którzy już włączyli się w proces zmiany oblicza szkolnictwa zawodowego naszego powiatu i objęli patronatami klasy w tej szkole i innych. Wiem, że mamy w państwa osobach wspaniałych partnerów, którym podobnie jak nam samorządowcom i środowisku nauczycielskiemu zależy na dobru młodego pokolenia – powiedział starosta.

Forum Przedsiębiorczości

Podczas wydarzenia podkreślono oryginalną formę uruchamiania i działania klas patronackich, w których to pracodawcy – patroni odgrywają istotną rolę w kształtowaniu umiejętności i świadomości zawodowej młodych ludzi. W ramach patronatu realizuje się wspólna organizacja konkursów, wspomaganie merytoryczne nauczycieli przedmiotów zawodowych, prowadzenie warsztatów i nieustanne poszerzanie programu nauczania. Uczniowie zyskują możliwość certyfikacji, zajęć studyjnych w siedzibie pracodawcy, szansę na rzeczowe rozpoznanie potrzeb rynku pracy. O tym, że współpraca przynosi korzyści wszystkim stronom, przede wszystkim uczniom, mówił m.in. dyrektor Pol-Eko-Aparatura sp. j. Sebastian Kowalski. Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych Maria Lach odniosła się z kolei do tegorocznego sukcesu, jakim było objęcie patronatami pracodawców wszystkich klas pierwszych technikum działającego w Ekonomiku.

Forum Przedsiębiorczości

Kolejna kwestia, która została poruszona podczas Forum to rozbudzenie w uczniach Ekonomika przedsiębiorczości, które odzwierciedla się w innowacyjnym projekcie „Młodzieżowe miniprzedsiębiorstwa – Być przedsiębiorczym”.

Miniprzesiębiorstwa zakładane i prowadzone przez uczniów odpowiadają swoją strukturą każdemu z etapów, z którymi mierzy się polski przedsiębiorca: od określenia profilu działalności, przez działanie marketingowe, na sporządzeniu dokumentacji finansowej kończąc. Jest to więc doskonała forma do wdrożenia młodych ludzi w działania mechanizmu rynkowego, do zbudowania fundamentów, które w przyszłości powinny przesądzić o sukcesie zawodowym młodego człowieka. Definiując profil absolwenta Ekonomika, nie pominięto również walorów płynących z jego zaangażowania w działalność Szkolnego Klubu Wolontariatu.

W czasie Forum Przedsiębiorczości społeczność Zespołu Szkół Ekonomicznych włączyła się w obchody 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w powojennej Polsce, wyborów do tzw. Sejmu Kontraktowego. Ppunktualnie o 12:00 uczestnicy Forum odśpiewali hymn Polski.

/Powiat Wodzisławski oprac.c/
fot. Adrianna Sikorska

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here