Popularny lek na nadciśnienie wycofany z obrotu. Zwróć go do apteki

Lek na nadciśnienie, Lecalpin, wycofany został z obrotu. fot.: pixabay.com

Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał z obrotu na terenie całego kraju lek o nazwie Lecaplin. To szeroko stosowany preparat w leczeniu nadciśnienia tętniczego.

21 maja, decyzją GIF wycofany z obrotu na terenie całego kraju został lek o nazwie Lecalpin – powlekane tabletki 10- i 20-miligramowe na nadciśnienie. Podmiot odpowiedzialny w kraju eksportu – Aurobindo Pharma BV (Holandia). Decyzji tej GIF nadał rygor natychmiastowej wykonalności.

- reklama -

Powód? Zgłoszenie wady jakościowej od importera – spółki InPharm w Warszawie, która wykryła w opakowaniach zewnętrznych (kartonikach) przeznaczonych na tabletki 20 mg listki (tzw. blistry) zawierające tabletki 10 mg. Mogło to oznaczać m.in. niewłaściwe dawkowanie leku, a konkretnie przyjmowanie przez osobę z nadciśnieniem zaniżonych dawek.

Lecalpin to lek mający za zadanie blokować kanały wapniowe. Przez to działa na naczynia krwionośne i zmniejsza napięcie mięśni gładkich w ścianach naczyń oraz działa na nie rozszerzająco. W ten sposób zmniejsza obwodowy opór naczyniowy, co prowadzi do obniżenia ciśnienia tętniczego

Warto sprawdzić czy posiadamy w domu Lecalpin serii 268018. Jeśli tak, należy go zwrócić  do apteki.

Główny Inspektor Sanitarny zakazuje wprowadzenia leku, wstrzymuje wprowadzenie go, bądź wycofuje lek z obrotu lub stosowania w przypadku:

  • stwierdzenia, że nie spełnia on wymagań jakościowych;
  • samego podejrzenia, że ich nie spełnia;
  • sfałszowania produktu.

EnDe

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj