Szef GIS zapowiada wzmożone kontrole podczas majówki

koronawirus
Fot. unsplash.com

Przed nami weekend majowy. Główny Inspektor Sanitarny zaapelował o rozwagę i respektowanie przepisów prawa. Powiedział też o planowanych kontrolach.

W maju nastąpi luzowanie obostrzeń, jednak najbliższy weekend upłynie pod znakiem dotychczasowych ograniczeń. Dopiero 4 maja zostaną otwarte galerie sztuki i muzea, a także sklepy budowlane i meblowe oraz galerie handlowe – przy limicie 1 osoby na 15 m². Od 8 maja do funkcjonowania powrócą hotele przy max. 50% obłożenia obiektu, od 15 maja, jeżeli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15, możliwe będzie zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Zanim to jednak nastąpi musimy pamiętać o obowiązujących obostrzeniach. Szef GIS-u, przed zbliżającą się majówką, wydał komunikat, w którym zapowiedział wzmożone kontrole w trakcie weekendu.

- reklama -

Komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego

– Nadchodzący weekend majowy może mieć kluczowe znaczenie w procesie tempa wygaszania epidemii, dlatego apeluję do wszystkich o rozwagę i respektowanie przepisów prawa – czytamy w komunikacie szefa GIS-u. – Dziękuję wszystkim, którzy mimo uciążliwości, podchodzą do ograniczeń z powagą i zrozumieniem oraz uwzględniają w swoim postępowaniu kontekst etyczny, jakim jest ponoszenie odpowiedzialności za zdrowie swoje, bliskich, a także wszystkich obywateli. Przepisy przeciwepidemiczne zostały ustanowione w celu ochrony zdrowia i życia obywateli naszego kraju. W czasie nadchodzącego weekendu majowego wszelkie miejsca użyteczności publicznej, w tym również punkty prowadzące usługi hotelarskie będą skrupulatnie kontrolowane przez Państwową Inspekcję Sanitarną wspólnie z Policją i innymi służbami – poinformowano w komunikacie. – Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej, w przypadku prowadzenia działalności niezgodnie z przepisami Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem epidemii oraz naruszeń wymagań przepisów higieniczno-sanitarnych, będą podejmować działania zgodnie ze swoimi kompetencjami, a próby omijania zakazów lub ich lekceważenia nie będą akceptowane – przekazał szef GIS-u.

/GIS oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here