Luzowanie obostrzeń w maju. Co i kiedy się zmieni?

mateusz morawiecki
Premier Mateusz Morawiecki

Do funkcjonowania mają powrócić m.in. restauracje, hotele, galerie i siłownie. Do końca maja planowany jest powrót wszystkich uczniów do nauki w trybie stacjonarnym.

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił plan odmrażania gospodarki w maju. Jego zdaniem dane dają podstawy do ostrożnego optymizmu. – Zapewne najgorsze, jeśli chodzi o zakażenia, za nami. Trzecia fala z wysokim prawdopodobieństwem się przełamała – powiedział. Zaznaczył, że od tego, jaka będzie dynamika w kilku podstawowych kryteriach, uzależniony będzie dalszy harmonogram działań.

- reklama -

Według wstępnych planów od 1 maja będą obowiązywały jednolite zasady bezpieczeństwa w całym kraju. Zostaną otwarte salony fryzjerskie i kosmetyczne. Jeśli chodzi o sport, będzie możliwe uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu przy limicie max. 50 osób, a w krytych obiektach sportowych oraz na basenach – dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży, max. 50% obłożenia obiektu.

4 maja zostaną otwarte galerie sztuki i muzea, a także sklepy budowlane i meblowe oraz galerie handlowe – przy limicie 1 osoby na 15 m². W świątyniach będzie obowiązywał limit 1 osoby na 15 m², rekomendowane jest odprawiania ceremonii na świeżym powietrzu. Do nauki stacjonarnej wrócą klasy I-III szkoły podstawowej.

Od 8 maja do funkcjonowania powrócą hotele przy max. 50% obłożenia obiektu, nadal będą zamknięte restauracje i strefa welness&spa.

Od 15 maja, jeżeli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15, możliwe będzie zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Bez zmian pozostanie obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych. Ponadto zostaną otwarte ogródki restauracyjne (m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik), a także kina i teatry na świeżym powietrzu przy max. 50% obłożenia. Pojawi się możliwość organizowania imprez okolicznościowych na zewnątrz, m.in. wesel i komunii – limit do 25 osób i w ścisłym reżimie sanitarnym – m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik.

Jeśli chodzi o edukację, zacznie obowiązywać nauka hybrydowa dla klas IV-VIII szkół podstawowych i I-IV szkół średnich. Podczas wydarzeń sportowych na świeżym powietrzu będzie mogło być max. 25% publiczności.

29 maja zostaną otwarte restauracje – przy max. obłożeniu 50% lokalu. Będzie można też organizować imprezy okolicznościowe wewnątrz – limit do 50 osób. Zostaną otwarte kina i teatry, w których będzie mogło być obłożone 50% miejsc. Wróci uprawianie sportu na krytych obiektach sportowych i basenach. Obiekty będą dostępne dla wszystkich przy max. obłożeniu do 50% (z widownią). Otwarte będą też siłownie, kluby fitness i solaria – przy limicie 1 osoby na 15m².

Wtedy także wszyscy uczniowie wrócą do nauki stacjonarnej.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here