Procesje Bożego Ciała – tradycją od XIV wieku w Polsce [ZDJĘCIA]

Procesje Bożego Ciała bardzo mocno wpisują się tradycję kościoła rzymskokatolickiego. Głęboko zakorzenione w polskiej duchowości i religijności. Kościół od wielu lat podkreśla, że uczestnictwo z procesji to swoisty dowód i świadectwo naszej wiary.

Prymas Polski abp Wojciech Polak podkreśla: – Boże Ciało staje się dla wiernych bardziej świadomym wyborem szczególnie dziś, gdy jest tak wiele form uczestnictwa i manifestowania swoich poglądów.

- reklama -

Tradycja Bożego Ciała zapoczątkowana została w Germanii, z uwagi na widzenia przeoryszy konwentu augustianek św. Julianny z Cornillon w 1246 roku. Po objawiania św. Julianny papież Urban IV bullą Transiturus ustanowił dla całego Kościoła Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej.

Z uwag na śmierć papieża Urbana IV bulla ogłoszona została dopiero w 1317 roku przez papieża Jana XXII. W Polsce Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej po raz pierwszy została wprowadzona w 1320 roku, zaś od 1420 została uznana za uroczystość powszechną, obchodzoną we wszystkich kościołach.

Niemal we wszystkich kościołach w Polsce podczas Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej odbywają się procesje do czterech ołtarzy.

 

 

– Procesje Bożego Ciała są nie tylko oddaniem czci i publicznym wyznaniem wiary w obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, ale również zaproszeniem Go na drogi naszego życia. Uczestnictwo w procesji Bożego Ciała jest dawaniem świadectwa swojej wiary, ale też dawaniem świadectwa wobec innych, wobec tych, którzy może patrzą przez okno i nie wiedzą, co to jest, albo przechodzą chodnikiem obok procesji. Typowe dla procesji Bożego Ciała są cztery ołtarze, symbolizujące cztery strony świata. To jest taki znak, że Chrystus jest wynoszony na wszystkie strony naszego życia. I przy każdym ołtarzu są modlitwy, jest uwielbienie i oddana cześć Najświętszemu Sakramentowi oraz przy każdym ołtarzu jest również błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. To jest taki symbol (…), że obejmuje cały krąg naszego życia – mówi ks. prof. Józef Naumowicz.

Z Bożym Ciałem związana jest także uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, która obchodzona jest w pierwszy piątek Bożym Ciele. Zobacz jak przebiegała procesja w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Raciborzu.

Ireneusz Burek

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj