Sezon ślubny w pełni – uzyskaj online odpis aktu małżeństwa

Ministerstwo Cyfryzacji ułatwia wiele formalnych czynności. fot. Pixabay.com

Małżeństwo to oczywiście same przyjemności, ale… i kilka formalności. 

Powiedzieliście sobie „tak” lub zrobicie to w najbliższych tygodniach? Zajmijcie się tym, co najważniejsze. Gdybyście – już po wszystkim – potrzebowali odpisu aktu małżeństwa, to pomożemy. Pomożemy także przed ślubem – informują przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji.

- reklama -

Już mi niosą suknię z welonem

Do dokonania wszystkich przedślubnym formalności będziecie na pewno potrzebowali odpisu aktu urodzenia. Mieszkanie przeszukane, telefon do mamy – wykonany. Nie ma. Co zrobić?

Załatwić to online. Nieważne, że mieszkacie w miejscu oddalonym o setki kilometrów od tego, w którym przyszliście na świat. Internet zbliża.

– Nasza e-usługa jest „odmiejscowiona”. Co to znaczy? Nieważne, gdzie przyszliśmy na świat – swój wniosek możemy wysłać do dowolnego urzędu stanu cywilnego. Tam, gdzie nam wygodnie – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Ta sama zasada dotyczy wszystkich, zamawianych online, odpisów aktów stanu cywilnego, w tym małżeństwa – dodaje szef MC.

E-usługę Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego wprowadziliśmy półtora roku temu. Od tej pory skorzystały z niej niemal 53 tysiące osób, z czego tylko w tym roku – niemal 24 tysiące.

Surfująca panna młoda

Czas goni – sukienka w szafie, wieczór panieński się odbył, bilety na podróż poślubną kupione. Pozostały ostatnie formalności. Co teraz? Po pierwsze profil zaufany. Założysz go szybko i za darmo. Wszystkie informacje, jak to zrobić, znajdziesz na www.pz.gov.pl Na pewno sobie poradzisz!

Kolejny krok żeby uzyskać odpis aktu małżeństwa to wizyta na www.obywatel.gov.pl.

Teraz już będzie z górki. Jeśli tam jesteś, wybierz sekcję „Zaświadczenia i odpisy”, a tam „Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego”. Wybierz opcję „Przez Internet”. Droga na skróty

Kliknij przycisk „Wyślij wniosek”. Zaloguj się profilem zaufanym i wypełnij prosty elektroniczny formularz. Musisz tam zaznaczyć, o jaki rodzaj odpisu wnioskujesz. Twoje dane personalne zostaną automatycznie zaciągnięte do odpowiednich rubryk. Do uzupełnienia pozostaną Ci jedynie dane kontaktowe.

Następny krok – wybór sposobu odbioru dokumentu. Do wyboru masz odbiór osobisty w wybranym wcześniej Urzędzie Stanu Cywilnego, tradycyjną przesyłkę pocztową lub elektroniczną wersję dokumentu (wysyłka na Twoją skrzynkę na ePUAP).

Groszem sypną na szczęście

Teraz to już naprawdę ostatni krok – za odpis trzeba zapłacić, ale niedużo.

Kwota będzie zależeć od liczby i rodzajów odpisów, które zostały wskazane w formularzu. Ceny są różne (22 zł – za odpis skrócony aktu stanu cywilnego, także za odpis wielojęzyczny; 33 zł – za odpis zupełny aktu stanu cywilnego). Wszystkie koszty wyszczególnione zostaną w bilansie płatności. Można zapłacić elektronicznie – po wybraniu nazwy banku, zostajemy przekierowani do jego strony logowania. Przy płatności online prowizja za realizację usług udostępnionych na ePUAP wynosi tylko 0,59 zł.

Jeśli nie masz konta internetowego, możesz zapłacić przelewem. W tej sytuacji – skan dowodu zapłaty dołącz jako załącznik do wniosku.

I to wszystko!

Na nowej drodze życia

Wszystkiego dobrego na nowej drodze życia! Pamiętajcie, dzięki naszym e-usługom sprawy urzędowe możecie załatwiać choćby z podróży poślubnej (tak, wiemy – to nie jest to, o czym akurat tam marzycie).

Zostałaś żoną i potrzebujesz nowego dowodu osobistego – złóż online wniosek o nowy dokument.

Mieszkacie razem – warto się wymeldować ze starego mieszkania i zameldować w nowym. To także załatwicie bez konieczności wizyty w urzędzie.

Wymelduj się z pobytu stałego / Wymelduj się z pobytu czasowego

Zamelduj się na pobyt stały lub czasowy dłuższy niż 3 miesiące

To, czego potrzebujecie, aby korzystać z e-usług, to profil zaufany.

I nie opuszczę Cię aż do… Profil zaufany jest ważny 3 lata. W dowolnym momencie możecie przedłużyć jego ważność. Warto o tym pamiętać!

EnDe

#Ministerstwo Cyfyzacji

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here