Nie segregujesz śmieci? Zapłacisz więcej

0
Nowelizacja ustawy śmieciowej
Jednym z celów nowych rozwiązań ma być większa motywacja do segregowania odpadów komunalnych, fot. freepik

Uchwalona 4 lipca przez Sejm nowelizacja tzw. ustawy śmieciowej zakłada, że ci, którzy nie segregują odpadów, zapłacą od dwóch do czterech razy więcej.

- reklama -

Ustawa ma zachęcić mieszkańców do segregowania odpadów. Osoby, które nie będą segregować zapłacą za śmieci nie mniej niż dwukrotność, ale nie więcej niż czterokrotność opłaty śmieciowej. Pierwotna wersja ustawy przewidywała jedynie dwukrotność opłat.

Opłaty śmieciowe będą niższe dla tych mieszkańców, którzy sami zagospodarowują część produkowanych przez siebie odpadów. Samorządy będą mogły to kontrolować. Mieszkańcy stracą upust w opłacie śmieciowej, jeżeli okaże się, że mimo deklaracji nie kompostują odpadów.

Ustawa zakłada, że jeżeli właściciele nieruchomości nie będą segregować odpadów, to firmy zbierające śmieci przyjmą je jako odpady zmieszane, a o tym fakcie zostaną powiadomione władze gminy.

Gminy będą mogły tworzyć specjalne punkty napraw sprzętów oraz miejsca, gdzie mieszkańcy będą mogli zostawić działające sprzęty, których chcą się pozbyć. Nowelizacja pozwala również na niezwłoczne usuwanie odpadów zagrażających życiu lub zdrowiu przez organy ochrony środowiska. Ich właściciel będzie zobowiązany do zwrotu kosztów, które wiązały się z usunięciem odpadów.

Opłaty za plastikowe torby w sklepach

Nowelizacja ustawy wprowadziła również odpłatność za wszystkie plastikowe torby, poza tzw. zrywkami. Resort środowiska przyznaje, że zmiana przepisów w tej sprawie wiąże się z obchodzeniem prawa przez sieci handlowe, które wydawały swoim klientom torby nieobjęte dotychczas opłatą recyklingową, przez co do budżetu państwa wpłynęło znacznie mniej środków niż pierwotnie zakładano.

Nowe przepisy trafią teraz do Senatu.

______________________________________________________________________

Nie chcemy zaśmiecania naszej planety, nie chcemy walających się butelek po raciborskich parkach i skwerach. Chcemy dobrze działającej selektywnej zbiórki odpadów i zwiększenia świadomości ekologicznej mieszkańców naszego miasta. Zwłaszcza tych najmłodszych. Z tego powodu napisaliśmy petycję skierowaną do prezydenta miasta Dariusza Polowego, jak i Rady Miasta w sprawie powstania w Raciborzu BUTELKOMATU. Teraz każdy mieszkaniec naszego miasta, któremu zależy na proekologicznych działaniach, może oddać swój głos i wesprzeć tę wspaniałą i potrzebną dla Raciborza inicjatywę.

/PAP, MG/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here