Wysypiska świata. Rekordzista pięciokrotnie większy od Polski

0
Największe wysypiska świata swoją powierzchnią odpowiadają stadionom, miastom, a nawet całym krajom. Fot. freepik

Mieszkaniec Europy i Ameryki Północnej generuje rocznie ok. 100 kg śmieci z plastiku. Składowane są one na wysypiskach, których rozmiary szokują.

Na świecie produkuje się 16 000 plastikowych butelek w sekundę. W ciągu kilku lat może to być nawet 140 kg. Specjaliści szacują, że obecnie na powierzchni oceanów unosi się około 100 milionów ton plastiku. Jak podaje WWF (Światowy Fundusz na rzecz Przyrody) liczba zwierząt, które umierają w oceanie z powodu plastiku, każdego roku może sięgać nawet miliona.

- reklama -

Warto wiedzieć, że plastik to nie tylko foliowe reklamówki. Znajduje się on także w ubraniach, konkretnie w syntetycznych tkaninach takich jak poliester, poliamid, akryl, poliakryl, elastan, nylon. Każde jedno pranie tkaniny syntetycznej to ok. 2 gramy plastiku, które dostają się do wody i zanieczyszczają planetę.

Rosnąca liczba śmieci przekłada się na ogromne wysypiska, które rozsiane po całym świecie składują niewyobrażalne ilości odpadów. Największe wysypiska śmieci znajdują się m. in. w Indiach, Chinach czy USA. Amerykańskie wysypisko w Los Angeles powierzchnią równa się z ośmiokrotnością Morskiego Oka. Meksykańskie wysypisko, które obszarem przekracza 370 ha, odpowiada rozmiarem 94 rynkom w Krakowie. Inne wysypisko usytuowane w Bombaju odpowiada rozmiarem 6,5 Stadionom Narodowym. Rekordowa pod względem powierzchni jest Wielka Pacyficzna Plama Śmieci na Oceanie Spokojnym, która obszarem odpowiada pięciokrotności Polski.

Największe wysypiska świata
Największe wysypiska świata i odpowiednik ich powierzchni w Polsce

/oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here