Pudełko po pizzy to nie papier – zobacz, które odpady segregujesz źle

Wiele odpadów tylko pozornie nadaje się do ponownego przetworzenia. Sprawdź, na które z nich należy uważać.

Po co to wszystko? Zbieranie osobno papieru, szkła, tworzyw sztucznych wraz z metalem, a także oddzielanie odpadów bio? Segregacja śmieci pozwala uzyskać najbardziej pełnowartościowe surowce do ponownego przetworzenia. Problem pojawia się wtedy, gdy przez nieuwagę bądź niewiedzę nie robimy tego prawidłowo. Odpady, które pozornie wydają się oczywiste do przydzielenia ich do odpowiedniego kontenera często takimi nie są, a wrzucenie ich do kontenera sprawia więcej szkody niż pożytku.
Zużyte papierowe pojemniki po kawie czy herbacie czy innych napojach to słaby materiał do recyklingu. Nie nadają się do tego, ponieważ papier z którego są wykonane nasyca się polietylenem – wszystko po to, by był wodoodporny. To sprawia, że konieczne jest jego oddzielenie od papieru, co jest bardzo kosztowne, dlatego nie robi się tego w ogóle. Taki kubek może też zabrudzić inne odpady nadające się do recyklingu, np. gazety czy ulotki.
Stłuczona szklanka to nie szkło, podobnie jak stłuczony talerz. Należy pamiętać, że ceramika nie nadaje się do recyklingu, dlatego wszystkie tego typu śmieci powinny trafić do odpadów zmieszanych. Podobnie sprawa się ma w przypadku pojemnika po pizzy. Wszystko z powodu tłuszczu, który osadza się na pudełku, co sprawia, że staje się trudniejszy do ponownego przetworzenia.
Jak powinniśmy dzielić domowe odpady?

Do pojemnika na papier trafiają:

- reklama -

– czasopisma, ulotki
– kartonowe pudła i opakowania
– kartony po jajkach
– papier, karton, tektura
– pudełka po pizzy
– rurki po papierze toaletowym i ręcznikach
– torby papierowe (o ile nie są np. zatłuszczone i wykonane z tzw. papieru kredowego)
– zeszyty

Nie wyrzucamy: okładki książek, papier pokryty tworzywem sztucznym, papier lakierowany lub zabrudzony, tłusty, zużyte ręczniki papierowe i chusteczki higieniczne, papierowe worki po nawozach i materiałach budowlanych, paragony ze sklepu.

Pamiętaj: zabrudzone czy zatłuszczone fragmenty papieru, np. pudełka do pizzy, odrywamy i wyrzucamy do odpadów zmieszanych.

 

Do pojemnika na szkło trafiają:

– butelki po napojach i żywności
– opróżnione słoiki bez nakrętek
– szklane opakowania po kosmetykach

Nie wyrzucamy: ceramika, doniczki, porcelana, szkło okularowe i żaroodporne, znicze z zawartością wosku, żarówki, świetlówki i reflektory, opakowania po lekach, rozpuszczalnikach i olejach silnikowych, lustra i szyby.

 

Do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne trafiają:

– puste, zgniecione butelki (PETy)
– plastikowe nakrętki i opakowania po żywności, kosmetykach i chemii gospodarczej,
– foliowe  torebki
– styropian
– kartony po mleku i sokach, tzw. tetrapaki
– zgniecione puszki po napojach i żywności

Nie wyrzucamy: zużytych baterii i akumulatorów, sprzętu elektrycznego oraz elektronicznego, puszek i pojemników po farbach, butelek po olejach samochodowych, opakowań po aerozolach, opakowań po olejach silnikowych, zatłuszczonego styropianu po żywności.

 

Do pojemnika na odpady zmieszane trafiają:

– resztki mięsne, kości
– mokry, zabrudzony papier
– zużyte artykuły higieniczne
– potłuczone szkło, lustra

Nie wyrzucamy: sprzętu elektrycznego oraz elektronicznego, AGD, baterii i akumulatorów, odpadów budowlanych i remontowych, odpadów zielonych, leków oraz chemikaliów.

 

Do pojemnika na bioodpady trafiają:

– odpadki warzywne i owocowe
– resztki jedzenia
– skorupki po jajkach
– kwiaty i rośliny doniczkowe
– fusy po kawie i herbacie

Nie wyrzucamy: resztek mięsnych, kości oraz tłuszczy zwierzęcych, oleju jadalnego, ziemi i kamieni, odchodów zwierząt.

Zmiany w przepisach
Już wkrótce może wejść z życie nowelizacja ustawy śmieciowej, która zakłada, że ci, którzy nie segregują śmieci, mogą zapłacić od dwóch do czterech razy więcej niż obecnie. Ustawa ma zachęcić mieszkańców do segregowania odpadów. Pierwotna wersja ustawy przewidywała jedynie dwukrotność opłat.
Poruszaliśmy ten temat szerzej w artykule >> Nie segregujesz śmieci? Zapłacisz więcej
- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here