500+ dla niepełnosprawnych – sejm przyjął projekt ustawy

Ustawa wejdzie w życie 1 października 2019, fot. unsplash

Sejm przyjął w dziś (19.07) projekt ws. comiesięcznego dodatku w wysokości 500 zł dla dorosłych niepełnosprawnych. Ustawą zajmie się teraz Senat.

O świadczenie w kwocie 500 zł miesięcznie będą mogły wystąpić osoby, które ukończyły 18 lat i mają orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji (chodzi o orzeczenia o: całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji; o niezdolności do samodzielnej egzystencji; o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji; o całkowitej niezdolności do służby i samodzielnej egzystencji).

- reklama -

Aby otrzymać 500+, trzeba będzie złożyć wniosek do ZUS lub do innego organu wypłacającego świadczenia emerytalno-rentowe. Świadczenie będzie przysługiwać od miesiąca, w którym złożony wniosek.

Środki te będą finansowane za pośrednictwem Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. O prawo do świadczenia proponowanego w projekcie ustawy w wysokości 500 zł miesięcznie mogą wystąpić z wnioskiem osoby, które pobierają świadczenie, które nie przekracza kwoty najniższej renty z tytułu niezdolności do pracy (obecnie 1 100 zł).

Ustawa wejdzie w życie 1 października 2019 roku.

/MG/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here