
Prezydent Andrzej Duda podpisał zarządzenie dotyczące wyznaczenia daty wyborów parlamentarnych 2019.
Wybory odbędą się 13 października. Taką datę zawnioskował prezydent, a Komisja Wyborcza nie wniosła uwag co do terminu. – Dziś do Kancelarii Prezydenta wpłynęła opinia z PKW odnośnie wniosku pana prezydenta o wyznaczenie terminu wyborów do parlamentu na 13 października. Opinia z PKW jest opinią pozytywną, PKW nie wnosiła uwag do terminu – podał rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy – Błażej Spychalski.
Przypomnijmy, że data wyborów, zarządzana przez prezydenta nie później niż na 90 dni przed przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu, powinna być wyznaczona w dzień wolny od pracy. Po opublikowaniu postanowienia prezydenta o zarządzeniu wyborów w Dzienniku Ustaw, najpóźniej piątego dnia od dnia zarządzenia wyborów, formalnie rozpocznie się kampania wyborcza.
W jesiennych wyborach zostanie wybranych 460 posłów do Sejmu oraz 100 senatorów do Senatu. Czynne prawo wyborcze przysługuje pełnoletnim obywatelom Polski.
/oprac. c/





![Sukces tancerek Skazy na ogólnopolskim turnieju w Łańcucie [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/04/zespol-taneczny-skaza-raciborz.jpg)

![Piknik Na Pograniczu w Gorzycach przyciągnął tłumy [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/04/straz-graniczna-gorzyce-35-lecie.jpg)



![Raciborski spichlerz doceniony w ogólnopolskim konkursie [ZDJĘCIA] Raciborski spichlerz doceniony w ogólnopolskim konkursie](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/04/spichlerz-chlopski-raciborz-sudol-2-1.jpg)
![Biblioteka w Rudach zaprosiła dzieci na warsztaty z okazji Dnia Ziemi [ZDJĘCIA] Biblioteka w Rudach zaprosiła dzieci na warsztaty z okazji Dnia Ziemi](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/04/biblioteka-rudy-dzien-ziemi.jpg)

![Waltornia bohaterką koncertów umuzykalniających w RCK [ZDJĘCIA] Waltornia bohaterką koncertów umuzykalniających w RCK](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/04/rck-koncert-umuzykalniajacy.jpg)
![Nowoczesne laboratorium dla przyszłych pielęgniarek otwarte w ANS w Raciborzu [ZDJĘCIA] Nowoczesne laboratorium dla przyszłych pielęgniarek otwarte w ANS w Raciborzu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/04/Laboratorium-Biochemii-i-Biofizyki-Fizjologii-oraz-Biologii-ANS-Raciborz.jpg)
![Protesty nie zatrzymały wycinki. Lipy zniknęły z cmentarza przy ul. Głubczyckiej [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/lipy-cmentarz-glubczycka.jpg)










