Facebook i Ministerstwo Cyfryzacji w porozumieniu dotyczącym blokowania treści

0
facebook porozumienie ministerstwa cyfryzacji
Porozumienie jest pierwszym tego typu na świecie. Fot. pixabay

Nowa platforma służy polskim użytkownikom Facebooka, których treści, konta lub profile zostały usunięte lub zablokowane. Będą oni mogli składać wnioski o przeprowadzenie dodatkowej kontroli czy blokada nastąpiła słusznie.

Minister Cyfryzacji Marek Zagórski podpisał porozumienie z przedstawicielami Facebooka, dzięki któremu treści Polaków w mediach społecznościowych będą mogły zostać odblokowane.

- reklama -

Dzięki porozumieniu w Polsce działa tzw. punkt kontaktowy, a Polacy, jako jedyni na świecie, uzyskali możliwość skorzystania z dodatkowej instancji odwoławczej w przypadku blokady treści czy też profilu na tym portalu. W razie zgłoszenia portal w ciągu 72 godzin dokonuje ponownej weryfikacji.

– To narzędzie doskonale się sprawdza i daje dobre efekty. Mniej więcej połowa zablokowanych treści jest odblokowywana – mówi Marek Zagórski. Minister cyfryzacji podkreśla, że zachęca również inne platformy, takie jak np. YouTube, by także przystąpiły do punktu. – Rozmowy na ten temat się toczą i są na dobrej drodze – informuje Marek Zagórski.

Szef resoru cyfryzacji podkreśla, że w sprawie działania portali społecznościowych ministerstwo prowadzi również działania na forum Unii Europejskiej. – Jesteśmy w kontakcie z Komisją Europejską. Staramy się zainteresować naszych partnerów doświadczeniami, jakie wynikają np. z działania punktu kontaktowego. Mam nadzieję , że zaowocuje to wypracowaniem na forum UE pewnych mechanizmów, które zwiększą transparentność decyzji podejmowanych przez platformy – podsumowuje Marek Zagórski.

/Ministerstwo Cyfryzacji oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here