5 sposobów na udany urlop. Jak naprawdę odpocząć?

5 sposobów na udany urlop
Odpoczynek, choć wydaje się rzeczą banalną, nie zawsze przynosi wymierne efekty. Fot. freepik

Czy kiedykolwiek wróciliście z urlopu, czując się tak samo zmęczonymi jak przed nim? Prezentujemy 5 porad, dzięki którym to więcej się nie zdarzy.

Przeciętny Polak spędza w pracy około 10 lat życia. Zakładając, że pracujemy 40 godzin tygodniowo między 20. a 65. rokiem życia, odliczając dwa tygodnie urlopu rocznie, spędzamy w pracy ponad 90 000 godzin, rocznie to jakieś 2 000 godzin spędzonych w pracy. Dlatego podczas urlopu powinniśmy maksymalnie odpocząć i zregenerować siły.

- reklama -

Odpoczynek, choć wydaje się rzeczą banalną, nie zawsze przynosi wymierne efekty. Komu nie zdarzyło się wrócić do pracy po urlopie zmęczonym i pozbawionym energii? Aby maksymalnie wykorzystać czas urlopu, odświeżyć umysł i odprężyć ciało, zachęcamy do przeczytania 5 porad na udany urlop.

1. Odetnij się od pracy

Aby czas urlopu dostarczył nam prawdziwiej regeneracji, musimy wyrzucić z głowy wszystkie zawodowe sprawy i obowiązki. Często są one związane ze stresem, co odbija się na samopoczuciu i zdrowiu. Czas urlopu zarezerwuj tylko dla siebie i najbliższych. Poświęć go na wypoczynek i regenerację. W pracy dokończ powierzone Ci zadania, aby nie były zmartwieniem podczas urlopu. Możesz poprosić współpracowników, aby uszanowali Twój czas wypoczynku i nie kontaktowali się z Tobą w sprawach zawodowych. Niewinny telefon wprawdzie nie zajmie dużo czasu, ale podświadomie ciągle będziesz zajmował się pracą.

2. Ogranicz czas w sieci

W dobie ciągłego bycia „online” trudno wyobrazić sobie dzień, a co dopiero tydzień bez smartfona. Na czas urlopu warto chociażby ograniczyć czas spędzany na scrollowaniu ekranu. Specjaliści już dawno dowiedli, że ciągłe przeglądanie internetu wpływa na pracę mózgu, osłabiając koncentrację i zdolność do skupienia uwagi. Migające reklamy, przewijane zdjęcia czy kolorowe grafiki dają wiele bodźców, co wprowadza nasz mózg w stan wysokiej aktywności. Niebieskie światło smartfonów spowalnia proces produkcji melatoniny, która ułatwia zasypianie. To przez nie budzimy się zmęczeni, mimo, że spaliśmy odpowiednią liczbę godzin. Aby na urlopie dobrze się wyspać i  zregenerować – zrezygnujmy ze smartfona przed snem. Zamiast tego warto sięgnąć po książkę, która wyciszy i zapewni nam dobry sen.

3. Urlop po Twojemu

Przed urlopem warto zastanowić się, czego nam potrzeba w danej chwili. Jedni będą się świetnie regenerować wędrując po Bieszczadach, inni leżąc na plaży z książką. W zależności od samopoczucia i stanu zdrowia zaplanuj, czy Twój umysł i ciało potrzebuje aktywnego wypoczynku czy spokojnego odprężenia. Zapewne będzie to zależało od charakteru wykonywanej przez nas pracy. Jeśli codziennie przebywamy 8 h przed komputerem dobrym rozwiązaniem będzie aktywnie spędzony czas na łonie natury. Jeśli jednak pracujemy fizycznie warto dać sobie odpocząć bez dodatkowego wysiłku fizycznego. Ta sama zasada dotyczy spotkań towarzyskich. Zastanów się, czy lepiej wypoczniesz w samotności czy wśród bliskich.

4. Zaplanuj powrót do pracy

Zakończenie urlopu i przełączenie się na tryb zawodowy może być trudne. Warto więc, jeszcze przed wyjazdem na urlop, sporządzić listę zakończonych ostatnio zadań oraz tych, które będziemy rozpoczynać po wypoczynku. Dzięki temu unikniemy stresu. Takie rozwiązanie to także oszczędność czasu, zapewne ostatnie dni urlopu spędzilibyśmy na zastanawianiu się, co nas czeka i od czego musimy zacząć pracę.

5. Tu i teraz

Każdemu zdarza się wybiegać myślami w przyszłość i martwić się na zapas. Na czas urlopu warto się zatrzymać i korzystać z każdej godziny. Podczas wypoczynku nie warto analizować zakończonych w pracy zadań czy obmyślać planu działania na nowe. Nie liczmy dni do końca urlopu i nie skupiajmy się na tym, ile już ich minęło. 10

/oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here