ZUS ostrzega przed oszustami. Uwaga na fałszywe maile

0
ZUS ostrzega przed oszustami
Uwaga na fałszywe maile Fot. freepik

ZUS ostrzega by w żadnym przypadku nie odpowiadać na maile, które teoretycznie pochodzą z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ani nie otwierać zawartych w korespondencji załączników. Temat korespondencji to „Błąd w ZUA”.

Ostrzegamy naszych klientów przed fałszywymi mailami od oszustów podszywających się pod ZUS. W ostatnim czasie do klientów Oddziału ZUS w Rybniku docierają maile, które teoretycznie miałyby pochodzić z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Otwarcie załączników z maila grozi zainfekowaniem komputera i wykradzeniem danych wrażliwych – ostrzega Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

- reklama -

Z informacji, którą otrzymaliśmy od naszych klientów mail pochodził od z adresu, który z ZUS nie ma nic wspólnego. Temat korespondencji „Błąd w ZUA” nasuwał skojarzenia, że może pochodzić z ZUS, a informacja zawiera dane o błędnie opłaconych składkach. – Przestrzegamy, aby nie otwierać takiego maila. Może on spowodować zawirusowanie komputera lub przejęciem danych z wrażliwych z naszego systemuc- mówi Beata Kopczyńska.

Przypominamy, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina drogą mailową nie kieruje do swoich klientów informacji o rozliczeniach składkowych. Za pośrednictwem korespondencji elektronicznej klienci Zakładu nie otrzymują żadnych wezwań do zapłaty czy też informacji o nadpłatach. Drogą elektroniczną ZUS kontaktuje się jedynie z tymi klientami, którzy posiadają konto na portalu Platformy Usług Elektronicznych i wybrali taką właśnie formę kontaktu. Mail w takim przypadku jednak zawsze zawiera imię i nazwisko konkretnego pracownika ZUS.

ZUS ostrzega by w żadnym przypadku nie odpowiadać na maile, które teoretycznie pochodzą z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ani nie otwierać zawartych w korespondencji załączników. Korespondencja tego typu ma bowiem najczęściej na celu zainfekowanie komputera lub uzyskanie dostępu do danych wrażliwych, które zapisane są w jego pamięci. W sytuacji, w której ktokolwiek z klientów ma wątpliwości co do nadawcy otrzymanej korespondencji, prosimy o kontakt z najbliższą placówką Zakładu lub Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem: 22 560 16 00 lub adresem mailowym [email protected]

/ZUS publ. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here