Mieszkania komunalne. Nowe zasady najmu w Raciborzu

0
Mieszkanie TBS w Raciborzu
Mieszkanie TBS w Raciborzu

Zlikwidowano obowiązujące dotychczas kryterium w postaci progu metrażowego. Nowością są także dolne progi dochodowe dla osób starających się o najem lokali usytuowanych w nowym zasobie mieszkaniowym gminy.

Zmieniają się zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miasta Racibórz. Podczas środowej sesji radni przyjęli uchwałę, która m.in. likwiduje obowiązujące dotychczas kryterium w postaci progu metrażowego. Nowością są także dolne progi dochodowe dla osób starających się o najem lokali usytuowanych w nowym zasobie mieszkaniowym gminy (tj. w budynkach wybudowanych po 2018 roku).

- reklama -

Ideą wprowadzonych zmian jest poprawa wykorzystania i racjonalizacja gospodarowania zasobem mieszkaniowym gminy. Rezygnacja z progu metrażowego otwiera drogę wielu osobom, które do tej pory mimo trudnej sytuacji finansowej, nie mając szans na własne mieszkanie ani jego wynajęcie za rynkowy czynsz, nie mogły starać się przydział mieszkania komunalnego właśnie z uwagi na przekraczającą 10 m²/osobę powierzchnię mieszkalną w aktualnie użytkowanym mieszkaniu.

Jednym z podstawowych warunków, jakie należy spełnić przy wnioskowaniu o przyznanie mieszkania komunalnego, pozostaje kryterium dochodowe. Gmina określa poziom maksymalnego dochodu gospodarstwa domowego, który uprawnia do otrzymania mieszkania.

Novum, które wprowadza przyjęta w środę uchwała, to określenie dodatkowo poziomu minimalnego dochodu, ale tylko w przypadku wynajęcia lokalu usytuowanego w budynku wybudowanym po 2018 r. Na ten moment zapis ten dotyczy nowo powstającego osiedla przy ul. Łąkowej, gdzie powstaje 96 mieszkań komunalnych (na tę inwestycję miasto pozyskało dofinansowanie ze środków Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości 8 mln 232 tys. zł).

– To przemyślana decyzja, poprzedzona szeroko zakrojonymi konsultacjami, dzięki której chronimy lokatorów przed samozadłużaniem się (miasto wprowadzało już abolicje dla dłużników w 2016 roku) oraz mieszkaniowy zasób gminy przed narastaniem zalegających należności – tłumaczy magistrat.

Każda osoba zainteresowana wynajęciem lokalu w nowo budowanym budynku przy ul. Łąkowej może złożyć wniosek o wynajęcie lokalu z zasobu mieszkaniowego gminy.

Szczegółowych informacji dotyczących zasad przyznawania mieszkań komunalnych udziela Wydział Lokalowy Urzędu Miasta, tel. 327550612.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here