Wystawa „Sport na dawnej fotografii w trójwymiarze” na zamku [ZDJĘCIA]

Wystawa „Sport na dawnej fotografii w trójwymiarze” na zamku
Wystawa „Sport na dawnej fotografii w trójwymiarze” na zamku

Zdjęcia z lat 1884-1924 pochodzą ze zbiorów Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie i są prezentowane w technice 3D.

„Sport na dawnej fotografii w trójwymiarze” – to tytuł wystawy zdjęć z lat 1884-1924 pochodzącej ze zbiorów Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, którą można było oglądać na Zamku Piastowskim w Raciborzu. Fotografie są wykonane w technice 3D, a każdy odwiedzający na czas zwiedzania był wyposażony w specjalne okulary. Dziś, 3 września, odbył się uroczysty finisaż. Wziął w nim udział dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie Tomasz Jagodziński. Muzeum wraz z Klubem Olimpijczyka Sokół w Raciborzu i raciborskim zamkiem było organizatorem wystawy. Historię sportu w Raciborzu przybliżył  zgromadzonym historyk Piotr Sput.

- reklama -

Aranżacja wystawy w 3D miała na celu pokazanie historycznych zdjęć we współczesnej technice wizualizacji. Wystawa jest próbą skonfrontowania minionej epoki uchwyconej w obiektywie z nowoczesną technologią. Autorzy wystawy postawili sobie pytanie, czy te dwie epoki mogą się wzajemnie przenikać, czy nowe techniki wizualizacji pomagają w poznawaniu sportu czy raczej przeszkadzają w odbiorze.

Zdjęcia ukazują najpopularniejsze dyscypliny sportowe końca XIX wieku i początku XX wieku takie jak: gimnastyka, kolarstwo szosowe i torowe, wioślarstwo, tenis ziemny, łyżwiarstwo, narciarstwo, szermierka, piłka nożna i lekkoatletyka, jak również działalność towarzystw sportowych. Wystawa ilustruje efekty pracy ówczesnych fotografów, oddając klimat tamtych lat. Jednymi z ciekawszych zdjęć są fotografie wykonane w atelier zakładów fotograficznych, gdzie sportowcy fotografowali się wraz z służącymi im na co dzień przyrządami i sprzętem sportowym. Te właśnie zdjęcia należą do najstarszych. Wszystkie mają charakter statyczny, są pozowane. Odzwierciedlają one zarówno ówczesny sposób fotografowania, jak i możliwości techniczne używanych aparatów fotograficznych. Wśród autorów tych zdjęć można obejrzeć fotografie Stanisława Bogackiego, jednego z pierwszych fotografów zajmujących się tematyką sportową.

Wraz z rozwojem sztuki fotografii zmieniał się też charakter wykonywanych zdjęć. Coraz częściej fotografie statyczne były wypierane przez zdjęcia w ruchu. Było to związane z postępem technicznym w fotografii. Wśród autorów tych naturalnych zdjęć wyróżniał się kolarz i zawodowy fotograf – Zdzisław Marcinkowski (1881-1944). Innym przedstawicielem tego kierunku fotografii, którego zdjęcia prezentowane są na wystawie, był entuzjasta kolarstwa szosowego Marian Fuks(1884-1935), założyciel w 1910 roku pierwszej polskiej agencji fotograficznej.

Niewątpliwie olbrzymi wpływ na rozwój fotografii sportowej miało odzyskanie przez Polskę niepodległości. Lata dwudzieste ubiegłego wieku to okres bardzo szybkiego procesu upowszechniania się sportu w Polsce, to czas powstawania związków sportowych i struktur organizacyjnych ówczesnego sportu w naszym kraju. Bardzo szybko pojawiły się wówczas liczne agencje fotograficzne, a prasa bardzo chętnie zamieszczała na swoich łamach ilustrowane informacje sportowe. Sport stawał się coraz bardziej popularną dziedziną życia społecznego. Wielkim wydarzeniem w niepodległej Polsce i przełomowym w dotychczasowym życiu sportowym Polaków był debiut na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu 1924 r. Tym historycznym wystąpieniem Polska zaakcentowała swoje istnienie na mapie światowego olimpizmu.

Katarzyna Przypadło

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here