Racibórz: Polsko-czeska współpraca seniorów [ZDJĘCIA]

0
Racibórz: Polsko-czeska współpraca seniorów
Racibórz: Polsko-czeska współpraca seniorów

Seniorzy z Raciborza i Ostrawy będą się poznawać, podróżować razem i odwiedzać atrakcje partnerskich miast.

Dziś Racibórz, jutro Zalew Rybnicki – to plan wycieczki z przewodnikiem uczestników Dziennego Domu Pomocy Społecznej Iskierka w Raciborzu oraz mieszkańców Domu Opieki z Morawskiej Ostrawy. W planie jest jeszcze wycieczka do Ostrawy, wspólne gotowanie potraw regionalnych i świętowanie dnia seniora. Atrakcje te realizowane są ramach polsko–czeskiego projektu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa RP „Przekraczamy granice”.

- reklama -

Głównym celem projektu jest poszerzenie oferty dla seniorów po obu stronach granicy. Seniorzy będą się poznawać, podróżować razem i odwiedzać atrakcje partnerskich miast. Celem wspierania i organizowania zajęć rekreacyjnych dla seniorów jest optymalizacja procesu starzenia i ograniczenie jego negatywnych skutków. Projekt jest przeznaczony dla uczestników Dziennego Domu Pomocy Społecznej Iskierka w Raciborzu oraz dla mieszkańców Domu Opieki z Morawskiej Ostrawy. W ramach projektu realizowane będą: dwudniowa wycieczka do Raciborza i nad Zalew Rybnicki (12-13.09.2019 r.), Dzień Seniora w Ostrawie (1.10.2019 r.), wspólne gotowanie potraw regionalnych w Raciborzu (styczeń – luty 2020 r.) i wycieczka dwudniowa do Ostrawy (maj 2020 r.).

Dzisiaj, 12 września, w ramach projektu seniorzy zwiedzali Racibórz z przewodnikiem, Muzeum, odwiedzą również Zamek Piastowski, gdzie będą uczestniczyć w warsztatach ceramicznych. Zwiedzą również Browar. Wieczorem przy ognisku będą się wspólnie bawić i śpiewać ludowe pieśni swoich regionów. Następnego dnia seniorzy udadzą się do Rybnika nad Zalew Rybnicki, gdzie będą żeglować po zalewie oraz wozami konnymi przejadą przez lasy Cysterskich kompozycji na przystań. Odbędzie się również konkurs gry w badmintona z nagrodami.

Projekt „Seniorzy poznają Ostrawę i Racibórz” realizuje Miasto Racibórz oraz Miasto Ostrawa ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa RP „Przekraczamy granice”. Całkowita wartość projektu wynosi 12 070,71 euro.

fot. UM Racibórz
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here