Udział w wernisażu wzięli członkowie bractwa, w tym Król Kurkowy 2019 – Józef Matela.
Ozdobne tarcze kołkowane, bombarda z XV wieku, weksylia i klejnoty… W Galerii Gawra Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu otwarto wystawę zbiorów Raciborskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego.
Na początku głos zabrał Hetman Bractwa Józef Pluta, który omówił tradycję średniowiecznych bractw kurkowych, przypomniał, że pierwsza wzmianka o istnieniu raciborskiego bractwa strzeleckiego pochodzi z 1612 roku, kiedy z powodu braku środków finansowych w kasie miasta Bractwo nie mogło wziąć udziału w zawodach w Nysie oraz podkreślił, że Racibórz był silnym ośrodkiem strzeleckim – w 1880 roku Bractwo liczyło 126 członków. Do dzisiaj zresztą, zgodnie z wielowiekową tradycją, organizowane są zawody strzeleckie o tytuł Króla Kurkowego czy Intronizacja Króla Kurkowego. Udział w wernisażu wzięli członkowie bractwa, w tym Król Kurkowy 2019 – Józef Matela. Cześć oficjalną zwieńczyło wspólne wykonanie lubianej w szeregach bractwa przyśpiewki.
Na wystawie w raciborskiej bibliotece można zobaczyć m.in. zbiór pamiątkowych ozdobnych tarcz kołkowanych (w tym tarcze królewskie i honorowe oraz tarcze okolicznościowe – żałobną, upamiętniającą tragedię smoleńską i jubileuszową, która powstała z okazji 900-lecia Raciborza), bombardę z XV wieku, weksylia i klejnoty Bractwa, a także tablice poświęcone historii Bractwa Strzeleckiego w Raciborzu.
Wystawę można oglądać do końca października w Galerii Gawra (I piętro biblioteki) przy ul. Kasprowicza 12.
fot. MiPBP w Raciborzu
oprac. /kp/