Młodzi raciborzanie poznają instrumenty dęte [ZDJĘCIA]

0
Koncert umuzykalniający w RCK
Koncert umuzykalniający w RCK

W czterech piątkowych koncertach odbywających się na sali kameralnej RCK wzięło udział ponad 500 uczniów z klas I-III z raciborskich szkół podstawowych.

W piątek miał miejsce pierwszy w nowym roku szkolnym koncert umuzykalniający. W czterech koncertach odbywających się na sali kameralnej Raciborskiego Centrum Kultury wzięło udział ponad 500 uczniów z klas I-III z raciborskich szkół podstawowych. W tym roku najmłodsi będą poznawać instrumenty dęte, dlatego też muzycznym bohaterem spotkania był flet i jego najróżniejsze odmiany. Grę na tym instrumencie zaprezentowała Agata Brachman, a akompaniował jej Michał Szkurienko. Agata Brachman jest absolwentką Akademii Muzycznej w Katowicach, a obecnie gra w orkiestrze Teatru Rozrywki w Chorzowie i w tamtejszej szkole muzycznej uczy gry na flecie. Michał Szkurienko RCK gościło już kilkakrotnie. Jest on pianistą i kameralistą, absolwentem Akademii Muzycznej w Kijowie, nauczycielem szkoły muzycznej w Chorzowie.

- reklama -

– Nasi młodzi melomani poznali, z jakich części składa się flet, a także jego różne rodzaje: flet altowy, flet piccolo oraz flet poprzeczny duży. W arkana brzmień i cech charakterystycznych poszczególnych fletów wprowadził naszych młodych słuchaczy Franciszek Borysowicz. Pan Franciszek od 37 lat krzewi kulturę muzyczną u najmłodszych, zabierając ich w niezapomnianą podróż po epokach, utworach, instrumentach i kompozytorach – relacjonuje RCK.

Podczas koncertów dzieci usłyszały: „Polonez” F. Chopina, „Syrinx” C. Debussye’go, opracowanie wariacyjne pieśni „Prząśniczka” S. Moniuszki, „Serenadę„ F. Schuberta graną na flecie altowym, suitę „W grocie króla gór” E. Grieg (piano solo), „Polkę włoską” S. Rachmaninowa (na flet piccolo) oraz „utwór „Badinerie”, J. S. Bacha. Dzieciom wyraźnie przypadł do gustu utwór Modesta Musorsky’ego „Taniec piskląt w skorupkach” z cyklu „Obrazki z wystawy”.

Tradycją koncertów umuzykalniających jest wręczenie kwiatów dla muzyków i prowadzącego koncert. Nie mogło i tym razem zabraknąć tego akcentu. Kolejne fascynujące spotkanie z muzyką za miesiąc. Koncerty są finansowane z budżetu Miasta Racibórz.

fot. RCK
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here