Poznaj swoją bibliotekę: Biblioteka na Kasprowicza 12 [ZDJĘCIA]

0
Biblioteka przy ul. Kasprowicza 12
Biblioteka przy ul. Kasprowicza 12

Niemal 1000 m² wypełnionych od piwnicy aż po strych książkami. Miejsce niezapomnianych wydarzeń kulturalnych – spotkań, koncertów i spektakli na schodach. Na Kasprowicza 12 zawsze dużo się dzieje! A jak budynek prezentował się w przeszłości? Jakie przechodził metamorfozy?

Nieustanny wzrost czytelnictwa, wypożyczeń, a także ogromna ilość książek na półkach spowodowały, iż na przełomie lat 60. i 70. w lokalu przy Rynku 12 zaczynało brakować miejsca na sprawne funkcjonowanie biblioteki. Po wielu staraniach kierownictwa Miejskiej Biblioteki Publicznej w Raciborzu przy wsparciu Wojewódzkiej Biblioteki w Opolu oraz wielu znaczących osób w mieście w połowie lat siedemdziesiątych Miejska Biblioteka Publiczna w Raciborzu otrzymała nowy lokal – reprezentacyjną willę starosty prowincji górnośląskiej Hansa Piontka wybudowaną w latach 1910–1920 przy ul. Jana Kasprowicza 12.

- reklama -

Już w 1973 roku do lokalu zostały przeniesione dwa działy: Dział Instrukcyjno-Metodyczny, Dział Opracowania Zbiorów oraz Filia nr 6 mieszcząca się dotychczas w Raciborskim Domu Kultury. Aby całkowicie przenieść Bibliotekę na ul. Kasprowicza 12, niezbędny był remont otrzymanego lokalu, który trwał kilka lat. Niestety po remoncie okazało się, że nowe lokum biblioteki jest za ciasne dla całości zbiorów. Po okresie debat i sporów postanowiono, iż do obiektu przy ulicy Kasprowicza 12 zostanie przeniesiona tylko literatura piękna, natomiast literatura popularnonaukowa, naukowa oraz lektury pozostaną w lokalu przy Rynku 12.

Wraz ze zmianami lokalowymi następowały zmiany personalne. W roku 1978 dyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Raciborzu został dr Ryszard Kincel, dotychczasowy pracownik muzeum. 1 października 2000 roku nowym dyrektorem MiPBP, po przejściu na emeryturę dr. Ryszarda Kincla, została mgr Małgorzata Szczygielska.

Lata 2000-2019 to okres intensywnej działalności biblioteki zarówno pod względem wzrostu liczby czytelników, jak również ilości organizowanych wydarzeń o charakterze kulturalno-oświatowym (o tym w kolejnych artykułach). Ale to także czas remontów! Pierwszy rozpoczął się w 2002 roku. W latach 2002-2007 m.in. wymieniono pokrycie dachowe, wzmocniono stropy, co umożliwiło przeniesienie Oddziału dla Dzieci z ul. Wojska Polskiego, osuszono piwnice budynku, dokonano termomodernizacji budynku, wymieniono okna i drzwi uruchomiono nową kotłownię oraz wyremontowano schody na zewnątrz. Nakłady pochodzące ze środków własnych oraz dotacji WFOŚ, PFOŚ i GFOŚ wyniosły 936 tys. zł.

Z kolei w latach 2017/2018 zrealizowano projekt pod nazwą „Przebudowa budynku Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej wraz z dostosowaniem dla osób niepełnosprawnych jako likwidacja istotnych problemów społecznych na terenie Miasta Racibórz”. Zrealizowane w ramach projektu roboty budowlane obejmowały m.in. montaż dźwigu dla osób niepełnosprawnych, montaż dźwigu towarowego, adaptację pomieszczeń w piwnicy i na drugim piętrze budynku na działalność biblioteki, wykonanie nowej instalacji elektrycznej i okablowania strukturalnego. W ramach projektu zakupiono również niezbędne wyposażenie biblioteki – regały przesuwne, biurka i lady biblioteczne i regały.

 

W 2018 roku, po 65 latach działalności, „Biblioteka na Rynku” została w końcu przeniesiona do nowo wyremontowanego budynku biblioteki przy Kasprowicza 12. Aktualnie znajdują się tu: Wypożyczalnia Główna, Eureka – Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, Czytelnia, gabinet Dyrektora, Sekretariat, Dział Instrukcyjno-Metodyczny, Dział Księgowości i Kadr, Dział Gromadzenia i Opracowywania Zbiorów oraz Dział Promocji.

Tekst jest częścią cyklu „Poznaj swoja bibliotekę”, który został stworzony z okazji 70-lecia raciborskiej biblioteki. Przybliża w nim działalność filii i oddziałów Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Ryszarda Kincla w Raciborzu.

fot. MiPBP w Raciborzu
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here