Jak zagospodarować żwirownię na Ostrogu?

0
Żwirownia na Ostrogu
Fot. UM Racibórz

Zagospodarowanie terenu żwirowni na Ostrogu było tematem posiedzenia Konsultacyjnej Rady Gospodarczej przy Prezydencie Miasta Racibórz 1 października. Inspiracją dla Raciborza ma być Park Gródek w Jaworznie.

Tereny żwirowni na Ostrogu są obecnie dzierżawione przez Polski Związek Wędkarski Koło PZW nr 45 Racibórz-Miasto. Żwirownia znajduje się również w bazie terenów inwestycyjnych oferowanych przedsiębiorcom. Przy żwirowni przebiegać ma budowana droga Racibórz-Pszczyna. W związku z remontem drogi warto ponownie zastanowić się nad zagospodarowaniem tych terenów. Ponownie, bo na przestrzeni lat pojawiło się kilka lub kilkanaście propozycji. Przypomniał je podczas posiedzenia Kierownik Referatu Przedsiębiorczości i Obsługi Inwestora Wojciech Hipnarowicz.

- reklama -
Regionalna Droga Racibórz – Pszczyna Fot. UM Racibórz

Historia 

W czasach PRL-u planowano na terenach żwirowni budowę basenu, w latach 2002-2006 pojawił się projekt „Acapulco” wart 23 mln złotych (duży wielofunkcyjny ośrodek ze strzeżonymi kąpieliskami, zjeżdżalniami, boiskami i inną infrastrukturą sportowo-rekreacyjną), planowano również stworzenie parku rekreacyjno-wypoczynkowego, średniowiecznego grodu czy strzeżonego kąpieliska uruchomionego przez OSiR.

W czasie dyskusji nad zagospodarowaniem wspomnianego terenu Anna Kobierska-Mróz zauważyła, że teren w większości stanowią wody, dlatego też trudno o inwestora, który uzyskiwałby dochody w skali całego roku. Członkowie Rady zasugerowali, aby teren żwirowni uporządkować i przeznaczyć do uprawiania sportów wodnych. Zastępca Prezydenta Michał Fita przekazał informację o prowadzonych rozmowach z lokalną grupą płetwonurków, którzy mogliby posprzątać dno zbiorników.

Jaworzno inspiracją 

Wzorem dla raciborzan ma być Park Gródek w Jaworznie. Nazywane przez wielu „jaworznicką Chorwacją” tereny starego kamieniołomu zachwycają teraz turkusową wodą, piękną roślinnością, wysepkami, klifami i altankami na wodzie. Jeszcze 20 lat temu w kamieniołomie wydobywano dolomit. Wraz z zakończeniem działalności wydobywczej kamieniołom został zalany. Miejsce zyskuje na popularności, stając się kultową scenerią do sesji fotograficznych. Czy Racibórz ma szansę na równie trafioną inwestycję?

Turystyka w mieście

Podczas posiedzenia dyskutowano także nad budową i modernizacją innych obiektów turystycznych w mieście. Obecnie miasto stara się o pozyskanie środków na zagospodarowanie lewobrzeżnych bulwarów Odry. Pieniądze na inwestycję miałyby pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Śląskiego. Miasto stara się o wsparcie w wysokości 3,1 mln zł (wartość projektu 3,7 mln zł). Wniosek o dofinansowanie został już złożony, trwa jego weryfikacja. Projekt zakłada budowę m.in. ścieżek rowerowych, schodów terenowych (funkcja widowni), ciągów pieszo-rowerowych, oświetlenia oraz umieszczenie elementów małej architektury.

Przedstawiono także wstępną koncepcję zadaszenia lodowiska wartą 3,5 – 4 mln zł netto. Obecnie Wydział Inwestycji i Urbanistyki pracuje nad dokumentacją projektową, która będzie gotowa w przyszłym roku.

Kolejnym tematem była budowa kładki przy moście zamkowym. Przypomnijmy, że taki projekt był zgłoszony do tegorocznego budżetu obywatelskiego, jednak nie przeszedł etapu weryfikacji z przyczyn finansowych. Inwestycja tego typu wynosiłaby od 2 do 5 mln zł. Zastępca Prezydenta Michał Fita podkreślił słuszność kładki dla rowerzystów i pieszych ze względów bezpieczeństwa.

 

/red./

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here