Mieszkańcy nie chcą sprzedaży placu zabaw na Ostrogu

Spotkanie na Ostrogu
Spotkanie z prezydentem Dariuszem Polowym oraz jego zastępcą Michałem Fitą.

Ostróg był kolejnym punktem na trasie tournée prezydenta Dariusza Polowego. Podczas spotkania poruszono m.in. temat zagospodarowania placu pomiędzy ulicami Królewską, Cecylii i Elżbiety. Mieszkańcy chcą, aby został on w obecnej formie.

16 października prezydent Dariusz Polowy spotkał się z mieszkańcami Ostroga. Na spotkanie przybyło ok. 20 osób. Tematy, które zostały poruszone podczas spotkania:

- reklama -

1. Zagospodarowanie placu pomiędzy ulicami Królewską, Cecylii i Elżbiety.
Mieszkańcy prosili, aby ten teren pozostawić w obecnej formie. Dochodzą ich głosy, że miasto chce ten teren sprzedać pod zabudowę wielorodzinną. Prezydent zdementował te plotki. Nie wykluczył jednak, że w przyszłości nieruchomość ta zostanie zagospodarowana w inny sposób lub sprzedana, gdyż jest wiele zapytań w tej sprawie od deweloperów.

2. Wyścigi samochodów na ul. Siwonia.
Mieszkańcy skarżyli się na notoryczne wyścigi samochodów, jakie urządzane są na ulicy Siwonia. Padła propozycja aby ułożyć na tej jezdni progi zwalniające.

3. Ścieżka rowerowa na wałach wymaga remontu.
Problem dotyczy głównie rowerzystów, którzy odczuwają rozchodzące się kostki brukowe, którymi wyłożono ścieżkę. Ponadto zwrócono uwagę na poobcinane słupki oraz śmieci na wałach.

4. Chodniki wzdłuż ulic Cecylii i Elżbiety wymagają remontu.
Mieszkańcy skarżyli się na zły stan tych traktów i pytali gdzie mogą zgłaszać takie problemy. Prezydent proponował korzystanie z Elektronicznego Systemu Informacji Miejskiej, dostępnego na stronie internetowej urzędu miasta (https://www.raciborz.pl/dla_mieszkancow/ESIM). Równie dobrą metodą jest tradycyjne wysłanie pisma.

5. Deptak na Osiedlu XXX lecia wymaga remontu.
Poza złym stanem chodnika mieszkańcy zgłosili potrzebę dołożenia tu dwóch punktów oświetlenia.

6. Kamienie przy ścieżce rowerowej to zły pomysł.
Mieszkańcy uważają, że głazy stwarzają niebezpieczeństwo dla użytkowników ścieżki rowerowej.
Prezydent powtórzył, że jest to reakcja na niszczenie ścieżki przez maszyny rolnicze. W sprawie bezpieczeństwa zauważył, że ścieżka rowerowa prowadzi przez wysokie wały, co też może być podstawą do snucia czarnych scenariuszy, czego jednak nikt nie robi. Uważa, że kamienie są dobrym rozwiązaniem.

7. Problem z przejazdem rowerem po moście nad kanałem Ulga.
Mieszkańcy skarżyli się na wąski chodnik na moście. Uniemożliwia on bezpieczne mijanie się dwóch rowerów. Proponowano kilka rozwiązań, malowanie pasów, budowę barierek czy namalowanie kolejnego przejścia dla pieszych, tym razem od strony Markowic.
Prezydent przypomniał, że oficjalnie po moście nie prowadzi ścieżka rowerowa.

8. Oświetlenie przejścia dla pieszych przed kościołem Jana Chrzciciela.
W związku ze złą widocznością w tym miejscu oraz kilkoma wypadkami z udziałem pieszych zwrócono się aby nad tym przejściem zamontować dodatkowe oświetlenie.

9. Rudera przy zbiegu ulic Zamkowej i Morawskiej.
Zwrócono uwagę na niebezpiecznie wyglądający budynek, na przeciw aquaparku H2Ostróg i sklepu Oman. Według mieszkańców stan techniczny budynku jest bardzo niepokojący i grozi nieszczęściem.
Prezydent wyjaśnił, że wypyta o zasadność zabezpieczenia tego terenu u Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

10. Czy będzie dofinansowanie do wymiany pieców gazowych.
Niektórzy już dawno korzystają z ekologicznych źródeł ciepła. Te piece jednak też się eksploatują a ich użytkownicy pytają o możliwość dopłat do ich wymiany, podobnie jak miasto dopłaca do wymiany pieców na węgiel.
Prezydent wyjaśnił, że miasto korzysta z kredytów preferencyjnych WFOŚiu na dofinansowania do wymiany źródeł ciepła. Wojewódzki fundusz sam stawia jednak wysokie warunki co do osiągnięcia efektu ekologicznego. To niemal wyklucza dotowanie wymiany starych pieców gazowych na nowsze.

11. Przy ul. Bosackiej, z komina kamienicy obok hotelu często unosi się czarny i gryzący dym.
Mieszkańcy prosili o mapę takich punktów w Raciborzu i skuteczną walkę z „kopciuchami”.

12. Jaki plan na żwirownie?
Mieszkańcy Ostroga byli ciekawi czy prezydent ma wizję na popularne żwirownie na końcu dzielnicy?
Prezydent przyznał, że nie ma w związku z tym zaawansowanych planów. Sam jest zwolennikiem kąpielisk niestrzeżonych, podobnych tym jak u czeskich sąsiadów.

Ponadto poruszono wiele innych wątków, jak dokończenie boiska przy SP nr 1, niskiego stanu Odry, oświetlenia ulic, stadionu w dzielnicy Płonia, dofinansowań do termoizolacji czy budowy drogi Racibórz – Pszczyna. Tradycyjnie, po spotkaniu mieszkańcy mieli możliwość indywidualnej rozmowy z prezydentem.

/UM Racibórz oprac. c/

- reklama -

2 KOMENTARZE

  1. Kamienie przy ścieżce są dobrym rozwiązaniem? Co za bzdura!
    Wstyd mi że mamy takiego zabetonowanego prezydenta!
    Dariuszek Kłamczuszek

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here