Trebunie-Tutki na Raciborskim Festiwalu Podróżniczym Wiatraki [ZDJĘCIA]

  0
  Trebunie-Tutki
  Trebunie-Tutki

  Trebunie-Tutki to zespół, który jest ambasadorem Podhala i polskiej kultury na festiwalach w całej Europie, Azji i Ameryce Północnej.

  Sobotnią część XVI edycji Raciborskiego Festiwalu Podróżniczego Wiatraki zakończył koncert pod nazwą „Inspiracje – muzyczna podróż z zespołem Trebunie Tutki”.

  - reklama -

  Trebunie-Tutki to zespół, który jest ambasadorem Podhala i polskiej kultury na festiwalach w całej Europie, Azji i Ameryce Północnej, m.in. Wystawach Światowych EXPO w Portugalii i Japonii. Jego rozpoznawalny w Europie styl ukształtowały z jednej strony muzyczne tradycje rodzinne i zamiłowanie do góralszczyzny, z drugiej nowatorstwo i awangardowe podejście do swojego dziedzictwa. Trebunie-Tutki jako pierwszy zespół z Polski wielokrotnie znalazł się w pierwszej dziesiątce Listy Muzyki Świata Europejskiej Unii Radiowej. Twórczość Trebuniów-Tutków została nagrodzona tytułem Honorowy Ambasador Polszczyzny, przyznawanym przez Radę Języka Polskiego.

  W ostatnich latach zespół koncertował m.in. w wielu krajach europejskich, a także w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Azerbejdżanie, Chinach, USA, Kanadzie, Indiach, Bangladeszu i w Armenii. Trebunie-Tutki chętnie eksperymentują i współpracują z wybitnymi artystami m.in. Adrianem Sherwoodem z Londynu, jamajską grupą Twinkle Brothers, a ostatnio Urmuli Quintet z Gruzji, a także ze znakomitymi polskimi muzykami, m.in. Wojciechem Waglewskim i Voo Voo. Umiłowanie tradycji i wierność góralszczyźnie nie ogranicza twórczości zespołu. Opierając się na tradycyjnym instrumentarium, skali góralskiej, budowie muzycznej i charakterze wykonania, Krzysztof Trebunia-Tutka tworzy Nową Muzykę Góralską. W dorobku zespołu znalazł się projekt symfoniczny w orkiestracji Bartłomieja Gliniaka, autorstwa Krzysztofa Trebuni-Tutki – „Legenda Tatr”. Niedawno ukazał się album „Duch Gór”, nagrany z gruzińskim kwintetem Urmuli, z którego utwory znalazły się na liście Top Twenty ogólnoświatowej Transglobal World Music Chart.

  Program XVI Raciborskiego Festiwalu Podróżniczego Wiatraki

  Katarzyna Przypadło

  - reklama -

  KOMENTARZE

  Please enter your comment!
  zapoznałem się z regulaminem
  Please enter your name here