Robert Makłowicz na zakończenie Wiatraków [ZDJĘCIA]

Robert Makłowicz
Robert Makłowicz

– Kuchnia jest najbardziej uniwersalnym kluczem do otwierania skarbca z lokalną kulturą, mówi nam o historii danej ziemi, mówi o jej tradycji religijnej, o jej klimacie, o tym, jacy są ludzie, którzy tam mieszkają – mówił Robert Makłowicz.

Jednym z gości specjalnych tegorocznego Raciborskiego Festiwalu Podróżniczego Wiatraki był Robert Makłowicz, który spotkał się z publicznością w niedzielny wieczór w Raciborskim Centrum Kultury. – Kuchnia jest najbardziej uniwersalnym kluczem do otwierania skarbca z lokalną kulturą, mówi nam o historii danej ziemi, mówi o jej tradycji religijnej, o jej klimacie, o tym, jacy są ludzie, którzy tam mieszkają. Podstawą rozsądnego pojmowania kuchni jest różnorodność i sezonowość – mówił Makłowicz.

- reklama -

Robert Makłowicz to dziennikarz, autor książek i programów telewizyjnych o tematyce kulinarnej, kulturowej i historycznej. Nauki pobierał na wydziałach prawa i historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, w sposób wysoce niesystematyczny oraz wybiórczy, gdyż żadnego z tych kierunków nie ukończył. Historią pasjonuje się od zawsze, zwłaszcza dziejami Europy Środkowej w dobie panowania Habsburgów, szczególnie zaś dwóch ostatnich władców tejże dynastii – cesarza Franciszka Józefa i cesarza Karola. Pozostałe zainteresowania nazwać można szeroko rozumianą konsumpcją – od literatury (ulubieni autorzy: Joseph Roth i Andrzej Bobkowski) poprzez muzykę (od punk rocka po Bartóka, ze szczególnym uwzględnieniem pieśni ludu Csángó) po destylaty owocowe (zwłaszcza z gruszek Williams, morwy, pigwy, śliwek, jabłek, moreli oraz mieszane), wina (koniecznie grüner veltliner i pinot noir) oraz kuchnię (przedziwna predylekcja do mamałygi z bryndzą oraz skwarkami z wędzonej słoniny).

Twórca programu telewizyjnego „Podróże kulinarne Roberta Makłowicza”, „Makłowicz w podróży” oraz „Makłowicz w drodze”. Był przewodnikiem po świecie kulinarnym w programie „Bake Off – Ale ciacho!” Niezwykła osobowość telewizyjna. Odwiedził 6 kontynentów i kilkadziesiąt państw. m. in. Australię, Urugwaj, Jamajkę, Izrael, Ekwador, Indie, Islandię, Tunezję, Portugalię, Mołdawię, Macedonię, Armenię, Estonię, Litwę, Ukrainę i liczne państwa europejskie.

Dwukrotnie nominowany do nagrody Wiktora przyznawanej w Polsce najwybitniejszym osobowościom telewizyjnym, raz tę nagrodę otrzymał. Czterokrotny laureat nagrody Oskara Kulinarnego przyznawanej w Polsce najwybitniejszym osobistościom z branży kulinarnej. Laureat chorwackiej nagrody Zlata Penkala przyznawanej osobom popularyzującym w świecie Chorwację, kawaler orderu Srebrnego Krzyża Zasługi przyznanego przez Prezydenta Rzeczypospolitej za propagowanie kultur lokalnych.

Współpracował z największymi ogólnopolskimi tygodnikami („Wprost”, „Newsweek”, „Magazyn Gazety Wyborczej”, „PB – Weekend”). Autor licznych książek w tym: „Cafe Museum”, „Fuzja smaków”, „Smak Węgier”, „CK Kuchnia”, „Czy wierzyć platynowym blondynkom?”, „Dalmacja. Książka kucharska”.

fot. Iwona Kwapisz
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj